آتش سوزی تالاب گروس مهاباد مهار شد/ کمبود امکانات آتش‌نشانی

  • 02 مرداد 1400 - 11:29

ارومیه- رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از مهار آتش سوزی در ۷۰۰ هکتار از تالاب گروس در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاروق سخنور در خصوص جزئیات این حادثه اظهار کرد: در این حادثه که صبح دیروز رخ داد، ۷۶۰ هکتار از پوشش گیاهی و علف‌زارهای تالاب در آتش سوخت.

وی ادامه داد: تالاب گروس در ۶۰ کیلومتری مهاباد واقع شده و از شمال و شمال غرب به زمین‌های باتلاقی دریاچه ارومیه و از جنوب غرب به تالاب کانی برازان محدود می‌شود.

سخنور اضافه کرد: این آتش سوزی که روز گذشته در این تالاب روی داد پس از ۱۰ ساعت تلاش مستمر مهار شد، ولی سپس دوباره شروع و در ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد با تلاش مأموران آتش نشانی، محیط بانان، مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی و اهالی روستاهای اطراف به طور کامل مهار شد.

رئیس اداره محیط زیست مهاباد گفت: کمبود امکانات آتش‌نشانی، روند مهار آتش را با مشکل مواجه ساخته و بالگرد اعزامی به منطقه هم تنها توانایی جابجایی نیروهای امدادی به نقاط دیگر تالاب و دسترسی آنان به آتش را دارد.

سخنور خاطرنشان کرد: فعالان و دوستداران محیط زیست و جوامع محلی خواستار اعزام امکانات بیشتر و بالگرد با قابلیت حمل آب برای مهار سریع آتش هستند.

وی با بیان اینکه علت این حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است، عنوان کرد: میزان خسارت به محیط زیست و جانداران این منطقه نیز توسط کارشناسان در حال برآورد است.

تالاب گروس در ۶۰ کیلومتری مهاباد واقع شده و از شمال و شمال غرب به زمین‌های باتلاقی دریاچه ارومیه و از جنوب غرب به تالاب کانی‌برازان محدود می‌شود.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0