• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 3 August - 2021

آخرین وضعیت پیشرفت طرح توسعه حرم مطهر حسینی

  • 27 آبان 1399 - 11:18

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا آخرین وضعیت توسعه حرم مطهر حسینی را تشریح کرد و از پیشرفت ۶۸ درصدی عملیات اجرای سازه‌های بنای صحن حضرت زینب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد در تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح توسعه حرم مطهر حسینی گفت: با همت عوامل اجرایی و کمک‌های ناذران، عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی، مزین بنام صحن حضرت زینب (س) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه میزان پیشرفت کلی این طرح به ۲۵ درصد رسیده است، افزود: در حال حاضر اجرای سازه بتنی این پروژه حدود ٦٨درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش‌هایی از ساختمان نیز عملیات سفت کاری در حال اتمام است.

بنی‌اسدی‌راد گفت: با توجه به وضعیت به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها، در حال حاضر حدود ٢٠٠ نفر از مهندسان و استادکاران ایرانی با رعایت شدیدترین تدابیر بهداشتی و زیر نظر گروه‌های HSE مشغول به کار هستند که این رقم پیش از اعمال محدودیت‌ها در حدود یکهزار نفر بود.

وی با بیان اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) به مساحت ٣٨هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد اظهار کرد: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین احداث می‌شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با تجلیل از همکاری مردم و مسئولان عراقی گفت: تملک زمین‌های اطراف حرم که اراضی بسیار گران قیمتی محسوب می‌شود با همت خیران عراقی و تولیت حرم امام حسین (ع) انجام شده است.

وی افزود: اراضی آزاد شده برای اجرای مرحله نخست طرح جامع، شامل بخشی از صحن‌های حضرت زینب (س) و امام حسین (ع) بوده و در پهنه‌ای به وسعت حدود ٥هکتار در حال اجراست.

بنی‌اسدی راد گفت: محدوده کنونی اجرای طرح بین خیابان باب القبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که شامل فضاهای زیارتی و غیر زیارتی است.

به گفته وی، فضاهای زیارتی این مجموعه شامل شبستان‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی مرتبط با این بخش است که حدود ٤٥هزار متر مربع را شامل می‌شود.فضاهای غیر زیارتی شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل تاسیساتی است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی در بخش سرویس‌های بهداشتی و ساختمان مهامانسرا به مرحله نازک کاری رسیده ا ست ادامه داد: حدود ٨٥٠ چشمه سرویس بهداشتی و ١٢٠چشمه دوش در بخش‌های مختلف این محدوده مکان‌یابی شده و در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با برداشته شدن محدودیت‌ها صحن حضرت زینب (س) سال ۱۴۰۳ تکمیل شود تصریح کرد: با بهره برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر حدود ١٤برابر افزایش خواهد یافت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص محل اجرای این طرح از منظر مذهبی و تاریخی گفت: جهت تداعی واقعه عاشورا و تبلور نشان‌های تاریخی در معماری، سعی شده است که در طراحی و اجرای پروژه از نمادهای آن روز به نحوی استفاده شود که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه است. این مکان تاریخی به صورت نمادین و به شکل ساختمانی حدود ٢متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و بر روی نمادی از تپه ساخته می‌شود.

بنی‌اسدی راد یکی از ویژگی‌های خاص اجرای این طرح را توسعه زیرسطحی اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم امکان ساخت بنا در تراز بالاتر از ساختمان موجود حرم، ناگزیر از اجرای بخش عمده‌ای از ساختمان در زیر سطح موجود هستیم.

وی افزود: به دلیل بالا بودن سطح تراز آب‌های زیرزمینی در شهر کربلا، مشکلات اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفته بود که با تلاش شبانه روزی تیم مهندسی، دیوار آب‌بندی با ضخامت یک متر و به عمق ٤٠متر در دورتادور محدوده پروژه به طول ٢٥٠٠متر اجرا شد تا جلوی نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق ١٤ متر و اجرای شبستان‌های زیرسطحی فراهم شد.

وی با اشاره به شعار سال گفت: عمده مصالحی که در ساخت این بنا استفاده می‌شود، از داخل کشور تأمین شده و به این ترتیب، برکت نذر خیران و کمک‌های مردم، دوباره به چرخه اقتصاد کشور برگشته و صرف ایجاد اشتغال و رونق صنایع داخلی می‌شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.