اقتصاد

آزادسازی ۱ میلیارد دلار منابع ارزی کشور با ممنوعیت واردات آیفون

تلفن همراه اپل در گروه کالایی ۲۷ قرار گرفته و امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد، با توجه به ارز بری یک میلیارد دلاری واردات این برند موبایل به نظر میرسد با اعمال این ممنوعیت و تخصیص منابع مذکور به کالاهای مصرفی ضروری، شاهد تعادل در سایر بازارها باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ واردکنندگان گوشی همراه اعلام می‌کنند که از امروز برای ثبت سفارش گوشی آیفون با محدودیت‌هایی همراه شده‌اند و امکان ثبت سفارش این گوشی را نداشته‌اند. پیگیری خبرنگار تسنیم از آخرین تغییرات اعمال شده در سامانه جامع تجارت نیز موید عدم امکان ثبت سفارش واردات انواع گوشی از برند اپل است.  بر این اساس از شب گذشته، برند تلفن همراه apple  در گروه کالایی 27 قرار گرفته و فعلا امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد.

 برند تلفن همراه اپل در گروه کالایی 27 قرار گرفته و امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد. لازم به ذکر است،  وزیر صمت اخیراً طی‌نامه‌ای به رئیس جمهور، اختصاص 1 میلیارد دلار به واردات اپل در سال گذشته را تایید کرده بود.  با توجه به ارز بری یک میلیارد دلاری واردات این برند موبایل به نظر میرسد با اعمال این ممنوعیت  و تخصیص منابع آزادشده ارزی به کالاهای مصرفی ضروری، شاهد تعادل در سایر بازارها خواهیم بود.

از هفته‌های گذشته بحث ممنوعیت واردات گوشی‌های لوکس بالای 600 دلار از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس پیشنهاد شده است. نکته جالب توجه این بوده که کمیسیون اصل 90 به دلیل نیاز مبرم به صرفه جویی ارزی در شرایط بحرانی تحریم این موضوع را مطرح کرده است. البته  در سال گذشته قریب به  1.4 میلیارد دلار گوشی لوکس بالای600 دلار که عمدتاً از برند تجاری اپل بوده‌اند.

براساس اعلام بانک مرکزی در فروردین ماه سال جاری، 3میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، 1میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی و حدود هفت میلیارد دلار برای واردات سایر اقلام ارز تخصیص داده شده است.علاوه بر این بانک مرکزی در فروردین ماه 7 میلیارد دلار برای واردات کالاهای غیر اساسی تخصیص ارز داده است.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا