آشتیانی: وزیر باید پاسخگوی انتخاب مدیران سرخابی باشد/ دولت دست از مبارزه با بخش خصوصی بردارد

  • 03 آبان 1399 - 11:43


مدیر عامل اسبق باشگاه استقلال گفت: قبل از اینکه مدیران پاسخگو باشند، وزیر باید پاسخ بدهد چون انتخاب افراد از طرف اوست.


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، امیررضا واعظ آشتیانی در خصوص وضعیت آشفته فوتبال ایران و اینکه اتفاقاتی مانند انتشار فیلم صحبت‌های سرپرست باشگاه پرسپولیس در آن رخ می‌دهد، اظهار داشت: بارها و بارها گفته‌ام واقعاً متر و معیاری برای انتخاب اعضای هیأت مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود ندارد. متر و معیار این انتخابات چیست؟ آیا وزارت ورزش یک بار شده شاخص‌ها را بگوید؟ واقعا اینقدر قحط الرجال شده؟ واقعا هم قحط الرجال است. وقتی دایره محدودی برای انتخاب افراد وجود دارد.

وی ادامه داد: این برمی‌گردد به مسائل سیاسی، قومیتی، باندی و رفاقتی. وقتی این اتفاقات می‌افتد، می‌خواهید از حداقل‌ها استفاده کنید. این مطالبه مردم است که مدیران توانمند در بخش‌های دولتی بگذارند. انتصاب افراد بی‌کفایت و ناکارآمد در حقیقت حق‌الناس است. حقوق مردم به خاطر بازی‌ها و رفتارهایی سیاسی از بین می‌رود؛ به جای اینکه افراد کارآمد را انتخاب کنند.

آشتیانی با اشاره به نقش وزیر ورزش در این ماجراها گفت:‌ قبل از اینکه این افراد پاسخگو باشند، وزیر باید پاسخ بدهد چون انتخاب ها از طرف او است. قطعاً مجلس از او می‌خواهد که در این 5 سال چه متر و معیاری برای این انتخاب‌ها داشته است؟ امروز چرا تیمی که یک پای فینال لیگ قهرمانان آسیا است، باید اینگونه نگران آینده‌اش باشد؟ استقلال هم همین وضعیت را دارد. مانند کودکستانی که بچه‌ها با هم دعوا و آشتی می‌کنند، این اتفاقات را شاهد هستیم.

مدیرعامل اسبق استقلال در خصوص صحبت‌های رسول‌پناه مبنی بر دخالت کادر فنی در کار مدیریت، گفت: ما از پشت پرده این سخن بی‌اطلاعیم. اما اگر در یک سازمان تشکیلات و باشگاه هر کسی در چارچوب خودش کار کند، این اتفاق‌ها نمی‌افتد. اگر نتوانستند سازماندهی کنند، مقصر خودشان هستند. بعضی از صحبت‌ها و موضع‌گیری‌ها نسنجیده است. نمی‌خواهم از سرپرستی پرسپولیس دفاع کنم اما به هر حال ما پشت این داستان را مطلع نیستیم. چرا باید این اتفاق بیفتد که کادر فنی در کار کادر مدیریت دخالت کند؟

آشتیانی در مورد اینکه بودجه زیادی در این دو باشگاه برای بستن قرارداد با بازیکنان صرف می‌شود، گفت: حدود دو ماه پیش گفتم 80 درصد باشگاه‌های لیگ برتر ما دولتی و شبه‌دولتی هستند، آیا نمی‌شد وزارت ورزش در این قضیه با کمک سازمان‌های مربوط لیدری می‌کرد؟ مثلاً قیمت بهترین بازیکن را هماهنگ می‌کرد که 2 میلیارد باشد. یک دست‌هایی در کار است که این تعامل صورت نگیرد. باشگاه‌های خصوصی بضاعت این را ندارند که تمام بازیکنان خوب را جذب کنند، اما بر فرض اگر یک باشگاه خصوصی بهترین بازیکنان را بگیرد، 22 بازیکن بیشتر نمی‌شود و بقیه بازیکنان خوب باقی می‌مانند. 

مدیرعامل اسبق استقلال اضافه کرد: دولت با بخش خصوصی مبارزه می‌کند و بخش خصوصی را زمین می‌زند. در والیبال، کشتی و… بخش خصوصی زمین خورد چون دولت با آن مبارزه کرد. دولت و شبه‌دولتی‌ها باید دست از مبارزه با بخش خصوصی بردارند. برخی باشگاه‌های صنعتی باید دست از هزینه کردن گزاف بردارند. اگر تعامل می‌کردند این اتفاقات نمی‌افتاد که بازیکن بگوید 5 میلیارد 10 میلیارد، اگر این پول ها را به دستشان بدهید از صبح تا شب تا صبح نمی‌توانند آن را بشمرند! اما نخواستنی وجود دارد که اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

آشتیانی با اشاره به تعاملش با پرسپولیس در زمان مدیریت استقلال گفت: زمانی که در استقلال بودم، عباس انصاری‌فرد در پرسپولیس بود. به او گفتم هر بازیکنی را می‌خواهد به ما اعلام کنید تا ما به سراغ او نرویم و شما هم هر بازیکنی ما اعلام کردیم به سراغش نروید که آن بازیکن مانور ندهد و بگوید پرسپولیس انقدر به من می‌دهد و اگر ندهی به این تیم می‌روم یا برعکس.  این کار را کردیم و بسیار اثرگذار بود.

وی در گفت و گو با برنامه تهران ورزشی افزود: بازیکنی که احیاناً مدنظر پرسپولیس بود، جرات نمی‌کرد بگوید استقلال فلان قدر به من می‌دهد. بازیکنی که 2 میلیارد بوده و الان ناگهان 6 میلیارد می‌گیرد، معیارش چیست؟ در دنیا متر و معیاری وجود دارد. آنها کیلویی نمی‌گویند فلان بازیکن 80 میلیون یورو. یک فرمولی وجود دارد. در فوتبال ما بازیکن برای باشگاه‌ها هزینه است اما در دنیا سرمایه است. تا زمانی که بازیکن را سرمایه نبینیم این مشکلات وجود خواهند داشت.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0