بین الملل

آلمان: همه چیز برای تصویب سریع عضویت فنلاند و سوئد در ناتو آماده است


وزیر خارجه آلمان در دومین روز مذاکرات با همتایان خود در ناتو گفت برلین همه چیز را برای انجام فرآیند پذیرش سریع دو کشور فنلاند و سوئد در ناتو آماده کرده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان امروز (یکشنبه) گفت، در صورتی که فنلاند و سوئد تصمیم به درخواست عضویت در ناتو بگیرند، آلمان تمام آمادگی‌ها را برای فرآیند تصویب سریع انجام داده است و در عین حال بر نیاز هر دو کشور به تضمین‌های امنیتی تاکید کرد.

او در دومین روز از مذاکرات با همتایان خود در ناتو، به خبرنگاران در برلین گفت آلمان همه چیز را برای انجام فرآیند تصویب سریع آماده کرده است. وزیر خارجه آلمان افزود که وزرای خارجه عضو ناتو در شام روز شنبه توافق کردند که بین زمان درخواست و زمان پیوستن این کشورها به ناتو نباید منطقه خاکستری وجود نداشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان گفت: اگر آن‌ها تصمیم به پیوستن داشته باشند، می‌توانند به سرعت بپیوندند… ما باید مطمئن شویم که تضمین‌های امنیتی به آن‌ها می‌دهیم، نباید یک دوره گذار، یک منطقه خاکستری وجود داشته باشد که وضعیت آن‌ها نامشخص باشد.

او به دوره تصویب اشاره داشت که می‌تواند تا یک سال طول بکشد که طی آن، این دو کشور نوردیک هنوز با ماده ۵ ناتو که تضمین می‌کند حمله به یک متحد، حمله به همه است، محافظت نمی‌شوند. 

طرح فنلاند برای درخواست عضویت در ناتو که روز پنجشنبه اعلام شد و همچنین انتظار مشابه سوئد باعث گسترش این ائتلاف نظامی غربی می‌شود که روسیه قصد دارد مانع آن شود.

تصمیم فنلاند برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جبهه جدیدی را در پرونده تقابل میان روسیه و غرب گشوده است؛ فنلاند به عنوان یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، حدود هزار کیلومتر مرز با روسیه داشته و اولین کشور دارای مرز مشترک با این کشور محسوب می‌شود که قرار است در ناتو عضویت پیدا کند.

انتهای پیام/م


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا