آمادگی عراق برای بازگشایی دومین گذرگاه مرزی با عربستان سعودی

  • 15 آذر 1399 - 16:13


مقامات عراقی از آمادگی برای بازگشایی دومین گذرگاه مرزی مشترک با عربستان سعودی پس از گذرگاه «عرعر» خبر دادند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت محلی در استان «المثنی» عراق، امروز (شنبه – ۵ دسامبر)، از آمادگی برای بازگشایی گذرگاه مرزی «الجمیمه» با عربستان سعودی خبر داد.

اداره پلیس استان المثنی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، اعلام کرد: «احمد منفی جوده» استاندار المثنی، «عبدالرضا کاطع فهد» رئیس پلیس این استان، فرماندهان پلیس، دستگاه‌های امنیتی، نظارتی و اطلاعاتی با حضور فرماندار و فرماندهی تیپ 11 نیروی مرزبانی از این گذرگاه بازدید کردند.

استاندار نیز در این بازدید اعلام کرد که اوضاع امنیتی در استان المثنی و مناطق صحرایی که شاهد ترددهای داخلی و خارجی است، کاملا پایدار است.

وی افزود که دولت محلی آمادگی دارد گذرگاه مرزی الجمیمة با عربستان را که به تامین هزاران فرصت شغلی برای شهروندان استان و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در راستای پیشرفت اقتصاد منجر خواهد شد، افتتاح کند.

سرتیپ عبدالرضا کاطع فرماندهی پلیس المثنی نیز گفت: فرماندهی پلیس این استان آمادگی تامین امنیت نوار مرزی مشترک با عربستان سعودی را دارد و نیروهای کافی برای جلوگیری از بروز شکاف امنیتی و حفاظت از تاسیسات مرزی که در نزدیکی گذرگاه برپا خواهد شد، مستقر خواهند شد. 

پیش از این در ۲۸ آبان گذشته، گذرگاه مرزی «عرعر» به عنوان تنها گذرگاه میان عراق و عربستان سعودی، پس از گذشت ۳۰ سال و کشمکش‌ها و رایزنی‌های رسمی طولانی، به طور رسمی بازگشایی شد.

دو سال پیش، عربستان سعودی از طریق امضای تفاهم نامه با عراق، مکلف به انجام تغییرات لازم و ایجاد امکانات لازم در این گذرگاه مرزی به ارزش ۵۰ میلیون دلار شد تا شرایط گذرگاه عرعر برای انجام تبادلات تجاری فراهم باشد. در تاریخ ۲۱ آبان ماه در جریان نشست مجازی مشترک «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، طرفین در خصوص نُه بند به توافق رسیدند که بازگشایی گذرگاه مرزی عَرعَر یکی از آنها بود.

وعده بازگشایی دو گذرگاه مرزی عرعر و الجمیمه میان عربستان و عراق، نزدیک به سه سال است که از سوی مقامات سعودی داده می‌شد و آنها از تجهیز این گذرگاه‌ها برای بازگشایی و بهره‌برداری دایمی خبر می‌دهند.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0