آمار کتابخانه دار شدن شهرهای بی کتابخانه در سال گذشته

  • 30 مهر 1399 - 15:27

معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گزارشی درباره روند ساخت و راه‌اندازی کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ساخت و راه اندازی کتابخانه در شهرهای فاقد آن از اولویت‌های برنامه‌های نهاد بوده که از سال ۹۷ توجه ویژه‌تری به اجرای آن شد.

بر این اساس در سال ۹۸ با مدیریت معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد و همت مدیران کل استانی، ۱۸ شهر کشور دارای کتابخانه شدند که بر این مبنا شاهد کاهش یازده و نیم درصدی در آمار شهرهای فاقد کتابخانه بودیم. همچنین تعداد ۲۳ پروژه در حال ساخت نیز در شهرهای فاقد کتابخانه از سال ۹۸ آغاز شده و هم اکنون در حال اجرا است که امید می‌رود تا پایان شهریور سال آینده به بهره‌برداری برسند.

بر اساس این گزارش از سال ۹۵ به طور متوسط، سالانه نزدیک به ۳ درصد به مجموعه کتابخانه‌های نهادی کشور اضافه شده است که با احتساب کتابخانه های مشارکتی و مستقل به طور میانگین هر سال ۱۰۰ کتابخانه راه اندازی و به بهره برداری رسیده است. اما از طرف دیگر هر سال به دلیل نظارت‌های قانونی یا معضلات اقتصادی تعدادی از کتابخانه های مشارکتی لغو مجوز یا تعطیل شده اند؛ همچنین تعدادی از کتابخانه‌های نهادی نیز بر اساس مشکلات ناشی از مخاطرات فنی مهندسی، سازه‌ای یا مسائل حقوقی از شبکه کتابخانه‌ها خارج شده‌اند. بنابراین کتابخانه های افتتاح شده در شهرهای فاقد آن، نزدیک به یک‌چهارم کتابخانه‌های نهادی بهره‌برداری شده در سال ۹۸ است.

در این گزارش آمده است:

افزایش ۴ برابری هزینه‌های ساخت و تجهیز، عدم تعیین وضعیت نقشه‌های توسعه در شهرهای جدید و همچنین تغییرات سالانه در تقسیم‌بندی‌های کشوری، عوامل محدود کننده در توسعه کتابخانه ها در شهرهای بدون کتابخانه است که باید با بهره‌گیری گسترده‌تر از توان خیران و اعتبارات استانی، توجه بیشتر فرمانداران و رؤسای سازمان‌های مسکن و شهرسازی شهرستان‌ها به جانمایی و ساخت کتابخانه، آنها را مدیریت و کمرنگ کرد.

در پایان این گزارش نیز آمده است:

بر مبنای برنامه پنج‌ساله پیش‌بینی شده برای ساختن کتابخانه در همه شهرهای ایران باید هر سال تقریباً ۲۰ درصد از تعداد شهرهای فاقد این کتابخانه کاسته شود که در دو سال گذشته با توجه به افزایش چشمگیر هزینه‌های تملک ساخت و تجهیز، این عدد به ۱۱ درصد رسیده که می‌طلبد با برنامه ریزی هدفمندتر در سال‌های پیش رو این امر جبران شود.

مذاکره و تفاهم با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (رحمت‌الله‌علیه)، بسیج سازندگی و خیران محلی از جمله برنامه‌هایی است که معاونت توسعه نهاد آغاز کرده که امید است با عنایت خداوند و هم عزمی ملی، در انجام این طرح مؤثر باشد.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0