آمریکا: چین به 71 درصد از تعهد خود برای واردات از آمریکا عمل کرده است

  • 03 آبان 1399 - 14:15


مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت چین تا کنون به 71 درصد از تعهد خود برای واردات محصولات کشاورزی از آمریکا عمل کرده است.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز،  دولت آمریکا شب گذشته اعلام کرد چین واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را به میزان قابل توجهی افزایش داده و با اجرای 50 پیشنهاد از 57 پیشنهاد فنی ارائه شده برای کاهش موانع واردات کالا از آمریکا به 71 درصد از تعهد خود برای خرید محصولات کشاورزی آمریکایی عمل کرده است.

چین در قالب فاز نخست توافق تجاری با آمریکا که ژانویه امسال امضا شد متعهد شده تا واردات نفت و محصولات کشاورزی از آمریکا را طی امسال و سال آینده افزایش دهد.

وزارت کشاورزی و دفتر نمایندگی تجاری آمریکا ساعاتی پیش طی بیانیه ای مشترک اعلام کردند که چین 23 میلیارد دلار از ابتدای امسال تا کنون از آمریکا محصولات کشاورزی وارد کرده که معادل 71 درصد تعهد این کشور در توافق تجاری است.

رابرت لایتهایزر، در این بیانیه گفته از زمان آغاز رسمی فاز نخست توافق تجاری از 8 ماه پیش ما شاهد بهبود قابل توجه تجارت محصولات کشاورزی با چین بودیم که به نفع کشاورزان و مزرعه داران ما تمام خواهد شد.

این توافق البته به جنگ تجاری بین دو اقتصاد برتر جهان پایان داد اما اختلافات دو طرف بر سر موضوعاتی نظیر حقوق بشر، شیوع ویروس کرونا و موضوعات مرتبط با فناوری همچنان پابرجاست و پیشرفت مذاکرات برای حصول فاز دوم را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

بخش کشاورزی یکی از چهار حوزه ای بود که چین متعهد شد تا واردات آن از آمریکا را افزایش دهد.

بسیاری از کارشناسان در این باره که چین بتواند به تعهد خود برای واردات کالا از آمریکا آنگونه که در توافق ذکر شده عمل کند، شک دارند و دلیل این مدعا قرنطینه هایی که در ابتدای سال دولت چین برای کنترل شیوع کرونا در بسیاری از شهرهای این کشور اعمال کرد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0