ابر خودروساز برقی در راه است؛ چین ۳۰۰ خودروساز را به ادغام دعوت کرد

  • 26 شهریور 1400 - 14:31

آغاز انقلاب برقی در صنعت خودرو باعث ظهور برندهای جدید و شکل‌گیری استارتاپ‌های زیادی در کشورهای مختلف دنیا شده است. این امر در چین شدت بیشتری دارد و شمار شرکت‌هایی که در حال عرضه خودروهای الکتریکی هستند، به حدود ۳۰۰ برند می‌رسد. اما از دید وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین، این تعداد بیش از حد بوده و باید آنها را ساماندهی کرد.

شیائو یاکینگ در این رابطه به رسانه‌ها گفته:

«اکثر این شرکت‌ها کوچک و پخش‌شده هستند. باید از بازار به بهترین شکل بهره‌برداری شود و ما تشویق می‌کنیم شرکت‌های فعال در بخش خودروهای برقی در راستای ادغام و ساختارسازی مجدد گام بردارند تا تمرکز بر بازار افزایش پیدا کند.»

آنطور که نشریه اتو نیوز گزارش کرده، دولت چین در حال انجام اقداماتی برای کنترل بیشتر ظرفیت مازاد و توزیع منابع به هاب‌های تولید اصلی است. علاوه‌بر این، دولت این کشور احتمالا یک میزان حداقلی را برای تیراژ تولید خودروهای برقی تعیین خواهد کرد و هر شرکتی که نتواند به این میزان تولید برسد، از اجرای پروژه‌های بعدی محروم خواهد شد.

دولت چین در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ حدود ۳۳ میلیارد یوان (معادل ۵.۱ میلیارد دلار) به عنوان سوبسید برای تشویق مشتریان به خرید خودروهای سبز پرداخت کرده‌ است. به غیر از این، از سوی استانداری‌ها هم برای تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی نیز مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی چشمگیری جهت ساخت کارخانه‌ها و تاسیسات لازم اعطا شده است. این مشوق‌ها باعث شده استان جیانگسو، واقع در شمال شانگهای، تقریبا ۳۰ برند الکتریکی داشته باشد که البته اکثر آنها الان ورشکسته هستند!

در کنار توصیه به ادغام‌ برندهای سازنده خودروهای برقی، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین اعلام کرده با مشکل کمبود تراشه نیز که به یک معضل جهانی تبدیل شده، مقابله می‌کند. در این راستا، این وزارت اخیرا سه شرکت توزیع‌کننده تراشه را به خاطر افزایش قیمت جریمه کرده است.

دیجیاتو

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0