بین الملل

اتهام زنی مجدد وزارت خزانه داری آمریکا علیه پنج نهاد ایرانی

«دفتر کنترل دارائیهای خارجی» وابسته به وزارت خزانه داری آمریکا با تکرار ادعاهای پیشین خود پنج نهاد ایرانی را به تلاش برای اثرگذاری بر فرآیند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنج شنبه در تارنمای رسمی خود با انتشار مطلبی مدعی تلاش پنج نهاد ایرانی برای اثرگذاری بر فرآیند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شد و از مسدود کردن دارائیهای و منافع تحت مالکیت این نهادها خبر داد.

در مطلب منتشره، دفتر کنترل دارائیهای خارجی (OFAC) وابسته به وزارت خزانه داری ایالات متحده پنج نهاد ایرانی را به تلاش برای اثرگذاری انتخابات در ایالات متحده متهم کرد و مدعی شد که حکومت ایران فرآیند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را هدف قرار داده و با اقدامات بی پروایانه ای همچون انتشار اطلاعات جعلی بطور آنلاین و اجرای عملیات‌های نفوذ بدخواهانه با هدف گمراه سازی رأی دهندگان آمریکایی، درصدد ایجاد اختلاف و تفرقه در میان جمعیت رأی دهندگان این کشور است.

در ادامه ادعاهای وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: «بخشهایی از حکومت ایران که تحت پوشش سازمانها و رسانه‌های خبری فعالیت می‌کنند، ایالات متحده را با هدف خرابکاری در فرآیندهای دموکراتیک در این کشور هدف قرار داده اند».

«استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا نیز مدعی شد که «حکومت ایران در تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ایالت متحده از روایتهای نادرست و سایر مضامین گمراه کننده استفاده می کند». وی در ادامه افزود که «این دولت [ترامپ] به تضمین صحت نظام انتخاباتی ایالات متحده متعهد است (!) و به مقابله با تلاش‌ها از جانب هر بازیگر خارجی که فرآیندهای انتخاباتی ما را تهدید کند، ادامه خواهد داد».

وزارت خزانه داری ایالات متحده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC)، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC-QF)، و مؤسسه بیان رسانه گستر (بیان گستر) را به اتهام مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در هرگونه مداخله خارجی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده- اعم از حمایت، فعالیت مخفیانه و یا همدستی- مشمول فرمان اجرایی (Executive Order/E.O) ۱۳۸۴۸ قرار می‌دهد.

افزون بر این سه نهاد، اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی (IRTVU) و اتحادیه بین المللی رسانه‌های مجازی (IUVM) به دلیل آنکه در مالکیت یا کنترل نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، مشمول این فرمان اجرایی ۱۳۸۴۸ می‌شوند.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه ادعاهای کذب و واهی خود افزود که «تلاشهای حکومت ایران برای انتشار اطلاعات جعلی و نادرست که به واسطه مجموعه متنوعی از رسانه‌های مخفی صورت می‌گیرد، مخاطبان را در سطح جهانی هدف قرار می‌دهند. عملیات‌های انتشار اطلاعات جعلی از سوی حکومت ایران با هدف ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی در میان خوانندگان و از طریق پلتفرمهای رسانه اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام رسان انجام می شود».

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین رسانه های وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به تقویت روایتهای غلط به زبان انگلیسی و به اشتراک گذاری مقاله های پروپاگاندایی بی اعتبارکننده و سایر مضامین مرتبط با آمریکا با هدف ایجاد اختلاف در میان مخاطبان ایالات متحده متهم کرد و مدعی شد که اتحادیه بین المللی رسانه های مجازی به نشر نظریه های توطئه و اطلاعات غلط مرتبط با بیماری همه گیر کووید -۱۹ مبادرت کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه اعلام کرد که تمام دارائی و منافع تحت مالکیت نهادهای تعیین شده در قلمرو تحت حاکمیت ایالات متحده مسدود می شود و اتباع این کشور کاملاً از مشارکت در هرگونه معامله با این نهادها منع می شوند. همچنین نهادها و مؤسسات مالی خارجی که عامدانه به تسهیل معاملات برای این نهادها اقدام کنند، یا افرادی که امکانات یا سایر حمایتهای مشخص را برای افراد و یا نهادهای مذکور فراهم کنند، با خطر تحریم روبرو شده که این امر می تواند دسترسی آنها را به سیستم مالی آمریکا با مشکل مواجه ساخته یا دارایی و منافع تحت مالیکت آنها را در قلمرو تحت مالکیت آمریکا مسدود نماید. همچنین تمام نهادهایی که افراد و نهادهای تعیین شده در این اطلاعیه مالک ۵۰ درصد یا بیشتر آن باشند، مسدود می شوند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا