تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

اتیوپی: اظهارات ترامپ تأثیری بر روند مذاکرات سدالنهضه ندارد

  • 05 آبان 1399 - 23:34


سخنگوی وزارت خارجه سودان ضمن اعلام اینکه مذاکرات درباره سد النهضه میان مصر، سودان و اتیوپی از سر گرفته می‌شود، گفت که اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره این مذاکرات تأثیری بر آن نخواهد داشت.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دینا مفتی» سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی، شامگاه امروز (دوشنبه)، اعلام کرد که مذاکرات درباره سدالنهضه از گرفته خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی در گفت‌و‌گو با «الجزیره مباشر»‌ ضمن بیان اینکه مذاکرات درباره سد النهضه فردا (سه‌شنبه) میان مصر، سودان و اتیوپی از سر گرفته خواهد شد، گفت که برای دست‌یابی به یک توافق درباره آب‌گیری این سد،‌ نمی‌توان چهارچوب زمانی مشخصی  پیش‌بینی کرد.

دینا مفتی در ادامه گفت که تمام طرف‌ها مذاکره مسئول تأخیر در دست‌یابی به توافق نهایی درباره سد النهضه هستند.

سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی همچنین در اشاره به اظهارات «دونالد ترامپ»‌ رئیس جمهور آمریکا سد النهضه اظهار داشت که سخنان ترامپ تأثیری بر روند مذاکره ندارد و اتیوپی نیازمند حمایت آمریکاست.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه روز  جمعه برای اولین بار در ارتباط با مسئله سد «النهضه» صحبت کرد و گفت ممکن است مصر این سد را منفجر کند.

به دنبال این اظهارات، اتیوپی سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد و از او درباره اظهارات ترامپ توضیح خواست.

حدودا یک سالی است که سه کشور مصر، سودان و اتیوپی بر سر برداشت از آب نیل به اختلاف شدیدی رسیده‌اند. اتیوپی که در سرشاخه رود نیل قرار دارد، با احداث سد بزرگ النهضه به دنبال آب‌گیری آن در سه سال است تا با آب جمع شده در پشت این سد، برق تولید کرده و مقداری را مصرف و مازاد را صادر کند.

در صورت عملی شدن این طرح، مصر و سودان که در آبراهه و پایین دست نیل قرار دارند، با کاهش شدید آب مواجه خواهند شد و این مسئله می‌تواند به بحران در این دو کشور منجر شود. پیشنهاد خارطوم و قاهره به آدیس آبابا این است که سد مذکور در بازه زمانی ۲۱ ساله پر شود تا تبعات برداشت از آب نیل، در پایین دست کمتر شود.

انتهای پیام/
خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها