تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021

اتیوپی سفیر آمریکا در آدیس آبابا را احضار کرد

  • 04 آبان 1399 - 1:00

وزیر خارجه اتیوپی در واکنش به اظهارات جنجالی رئیس جمهور ایالات متحده در مورد پروژه سد النهضه بر روی رود نیل، سفیر آمریکا در آدیس آبابا را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، روز شنبه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در یک اظهارنظر جنجالی مدعی شد که مصر سد مورد مناقشه النهضه اتیوپی بر روی رود نیل را «منفجر خواهد کرد».

مقامات اتیوپی با انتقاد از این اظهارات ترامپ، آنها را نوعی «تحریک به جنگ «خواندند.

در همین راستا، «گدو آندارگاچیو» وزیر خارجه اتیوپی «مایکل راینور» روز شنبه سفیر ایالات متحده را برای ارائه توضیحات درباره این گفته های ترامپ احضار کرد.

گفتنی است که ترامپ روز جمعه (۲۳ اکتبر) در کاخ سفید در خصوص این پروژه ۴.۶ میلیارد دلاری اتیوپی گفت که این پروژه یک «وضعیت بسیار خطرناک» را بوجود آورده است، زیرا مصر به عنوان یکی از کشورهای همجوار و واقع در پایین دست رود نیل به این رودخانه و انشعابات آن برای آبیاری و تأمین آب آشامیدنی خود وابسته است و «در این صورت [اجرای این پروژه] قادر به ادامه حیات نخواهد بود».

ترامپ که این اظهارات را در مراسم امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و سودان- دیگر کشور واقع در پایین دست رود نیل- بیان کرد، در ادامه افزود که آنها [مصر] به انفجار این سد اقدام خواهند کرد. و من آن را گفتم و بلندتر و صریح تر می گویم. آنها [مصر] سد را منفجر خواهند کرد. و آنها باید کاری انجام دهند».

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها