اجرای ۲ طرح مراقبتی و توانبخشی معلولان در لامرد

  • 14 آذر 1399 - 13:52

لامرد- رئیس اداره بهزیستی لامرد از اجرای ۲ طرح مراقبتی و توانبخشی معلولان در این شهرستان خبر داد.

معصومه کاظم زاده به خبرنگار مهر گفت: سه هزار و ۲۰۰ نفر از جامعه مختلف معلولان تحت پوشش بهزیستی لامرد هستند و بهزیستی طی این چند سال اخیر در تحقق شعار «به زیستن» توانسته با ابتکار و اجرای طرح‌های حمایتی در راستای تشکیل زندگی مستقل توانخواهان (معلولان) گام‌های مثبت و درخور شأن عزیزان معلول و جامعه هدف بردارد.

وی ادامه داد: دو هزار و ۳۵۵ معلول از سه هزار و ۲۰۰ نفر تحت حمایت مستمر بهزیستی قرار دارند و از دو هزار و ۳۵۵ معلول مستمری بگیر نیز ۸۹۵ نفر سرپرستی خانواده را برعهده دارند.

کاظم‌زاده از افزایش ۱۵ درصدی میزان مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی از مرداد امسال خبر داد و گفت: مستمری خانواده‌های یک نفره از ۱۰۸ هزار تومان به ۱۲۵ هزار تومان، خانواده دو نفره از ۲۱۵ هزار تومان به ۲۴۸ هزار تومان، خانواده سه نفره از ۲۸۹ هزار تومان به ۳۳۲ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره از ۳۸۴ هزار تومان و ۴۴۲ هزار تومان و خانواده‌های ۵ نفره از ۴۱۶ هزار تومان به ۴۷۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد.
وی ادامه داد: ۳۲۱ نفر از توان خواهان (معلولان) به صورت ماهیانه هزینه نگهداری دریافت می‌کنند که در مجموع ۲۰۸ میلیون و ۹۸۰ هزار ریال در سال جاری به حساب آن‌ها واریز شد.

رئیس بهزیستی لامرد اضافه کرد: ۴۲ معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش؛ ماهیانه ۵ میلیون و ۵۴۰ هزار ریال حق پرستاری دریافت می‌کنند. همچنین ۳۵۰ نفر از معلولان شدید و خیلی شدید مشمول کمک هزینه معیشت ماده ۲۷ هستند و ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال دریافت می‌کنند که ۴۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال هزینه معیشت در سال جاری پرداخت شده است.
کاظم زاده افزود: ۱۴ معلول شدید و خیلی شدید مشمول کمک هزینه حق پرستاری و مددکاری بوده که ماهیانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برای هر نفر واریز می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد ۴۲۰ پرونده از معلولان شدید و خیلی شدید تحت پوشش اداره بهزیستی به مؤسسه خیریه حمایت از معلولان لامرد واگذار شد که به صورت ماهیانه ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال یارانه بابت خدمات مددکاری به این مؤسسه پرداخت می‌شود.

پرداخت ماهیانه ۲۷۶ میلیون ریال یارانه به مراکز نگهداری از معلولان

رئیس اداره بهزیستی لامرد اظهار کرد: ۲۷۶ میلیون ریال یارانه به صورت ماهیانه بابت ارائه خدمات نگهداری و توانبخشی ۳۱ معلول به حساب مراکز غیردولتی تحت نظارت بهزیستی لامرد پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: مرکز روزانه آموزشی توانبخشی سینا به ۱۵ نفر از معلولان ذهنی و مرکز شبانه‌روزی نگهداری از معلولان ذهنی مؤسسه خیریه زنده یاد ناصر قائدی به ۱۶ نفر از معلولان ذهنی شدید و خیلی شدید بی سرپرست یا بدسرپرست یا فاقد سرپرست مؤثر بالای ۱۴ سال، خدمات مختلف توانبخشی و آموزشی ارائه می‌دهند.

اجرای ۲ طرح مراقبتی و توانبخشی معلولان در لامرد

این مسئول بیان کرد: طرح توانبخشی معلولان مبتنی بر جامعه (CBR) با هدف تسهیل ارائه خدمات به معلولان در روستاهای دور افتاده اجرا شد که ۱۵ تسهیلگر در بخش‌های شهرستان لامرد در حال فعالیت هستند. ارائه تسهیلات استاد شاگردی و سرمایه کار جهت اشتغال معلولان و توزیع وسایل کمک توانبخشی، بسته‌های معیشتی، برگزاری کلاس‌های آموزشی از جمله برنامه‌های این طرح است که هزینه‌های آن از اعتبارات دولتی و کمک‌های خیرین تأمین می‌شود که مؤسسه خیریه حمایت از معلولان متولی این طرح را با نظارت بهزیستی برعهده دارد.

رئیس اداره بهزیستی لامرد ادامه داد: طرح مراقبت از معلولان در منزل بعد از شهرستان شیراز در شهرستان لامرد اجرا شده است و تعداد ۲۸ نفر از معلولان جسمی و حرکتی، بیماران روانی مزمن، ذهنی و شنوایی را تحت پوشش دارد که ۷ مراقب در طول هفته سه روز با مدت زمان روزانه ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به ارائه خدمات توانبخشی و مراقبتی و آموزشی می‌پردازند و این طرح توسط مؤسسه خیریه تلاش زنده یاد ناصر قائدی اجرا می‌شود و ماهیانه ۲۲۴ میلیون ریال از اعتبارات دولتی جهت اجرای این طرح پرداخت می‌شود.

پرداخت ۱۱ میلیارد ریال کمک‌های موردی به معلولان لامردی

وی در ادامه استفاده ۸۰۰ معلول تحت پوشش از خدمات بیمه‌ای، معافیت کفالت ۹ نفر از واجدین شرایط، پرداخت کمک‌های موردی هزینه ازدواج، هزینه ایاب و ذهاب ۴۷ نفر، هزینه تعمیر و ساخت مسکن ۲۴۵، کمک هزینه درمان ۱۷ نفر و دیگر خدمات درمانی ارائه شده و تأمین سرمایه کار جهت اشتغال ۱۳ معلول و کمک موردی به ۲۴۸ معلول در مجموع با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۷۶۶ میلیون ریال را از دیگر خدمات ارائه شده به معلولان تحت پوشش بهزیستی لامرد در سال جاری اعلام کرد.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0