اجماع اوپک‌ پلاس بر سر تداوم کاهش عرضه

  • 14 آذر 1399 - 10:34

کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در دوازدهمین نشست وزارتی، با تداوم کاهش عرضه نفت موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه ۵ شنبه ۱۳ آذر ماه در دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی ائتلاف اوپک پلاس از طریق ویدئوکنفرانس، توافق کردند برای جلوگیری از افزایش یکباره عرضه نفت و پایبندی به کاهش ۷ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه که پیش از این مصوب شده بود در ژانویه ۲۰۲۱ تنها ۵۰۰ هزار بشکه عرضه خود را افزایش دهند.

بر این اساس، کاهش تولید روزانه تولیدکنندگان عضو ائتلاف اوپک پلاس از رقم ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در ماه‌های اخیر با افزایش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در ژانویه ۲۰۲۱ به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد، اعضا همچنین تاکید کردند برای تعیین میزان افزایش تولید در ماه‌های آینده، هر ماه بر اساس شرایط بازارهای جهانی نفت نشست برگزار کنند.
در عین حال کشورهایی که تاکنون به تعهد خود پایبندی ضعیفی داشته‌اند تا ماه مارس سال ۲۰۲۱ میلادی برای جبران فرصت خواهند داشت. کشورهای عضو اوپک و متحدانش در ماه دسامبر امسال همچنان به توافق کاهش تولید روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز پایبند خواهند بود.

بر این اساس، ایران، ونزوئلا و لیبی نیز همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنی هستند. براساس این گزارش اعضا اوپک پلاس در نشست قبلی خود عرضه نفت را ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده بودند. در نشست ۵ شنبه اگرچه برخی اعضا موافق افزایش ۲ میلیون بشکه‌ای و بازگشت کاهش عرضه به سطح ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز، از ابتدای سال جدید میلادی بودند اما بنا بر توافقی که صورت گرفت تنها ۵۰۰ هزار بشکه به تولید اعضا اضافه خواهد شد و بازگشت به سطح ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه منوط به رصد بازار در ماه‌های آینده شده است.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0