احتمال تشدید سیاست های ضد دلاری در چین

  • 03 آبان 1399 - 15:10


کارشناسان بر این باورند که ممکن است دولت چین به سمت عرضه هر چه بیشتر اوراق قرضه دولتی آمریکا برای مقابله با تحریم های احتمالی واشنگتن برود.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، روزنامه دولتی سوت چاینا مورنینگ، ساعاتی پیش گزارش داد که کارشناسان می گویند ممکن است شاهد افزایش فروش اوراق قرضه دولتی وزارت خزانه داری آمریکا توسط پکن برای مقابله با تحریم های احتمالی واشنگتن باشیم.

آمارهای وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد که چین برای سومین ماه متوالی حجم اوراق قرضه دولتی آمریکا تحت تملک خود را کاهش داده و به 1.07 تریلیون دلار رسانده است که کمترین میزان از سال 2017 تاکنون به شمار می رود.

سازمان مبادلات خارجی چین در آخرین گزارش سالانه خود اعلام کرده که دارایی های دلاری این کشور 58 درصد ذخایر ارزی آن را در سال 2015 شامل شده است.

این بدان معناست که در این سال چین 1.8 تریلیون دلار دارایی مالی داشته است.

کارشناسان بر این باورند که نشانه هایی وجود دارد که حاکی از آن است که دولت چین احتمالا به سمت تبدیل کردن دارایی های دلاری خود به دیگر دارایی ها خواهد رفت.

به عنوان مثال خرید اوراق قرضه دولت ژاپن توسط چین به بالاترین میزان در سه سال و نیم گذشته رسیده است و این کشور بین ماه های آوریل تا جولای 13.82 میلیارد دلار از این اوراق را خریداری کرده است.

این میزان 3.6 برابر خرید چین در مدت مشابه سال گذشته است.

نشریه گلوبال تایمز چین، ماه گذشته گزارش داد که ممکن است پکن میزان دارایی های دلاری خود را 20 درصد کاهش داده و به 800 میلیارد دلار برساند.

کارشناسان می گویند این اقدام بخشی از سیاست چین در فاصله گرفتن از دلار و تنوع بخشی به ذخایر ارزی خارجی خود است.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0