• امروز : دوشنبه - ۴ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 24 January - 2022

احتمال خروج نتانیاهو از صحنه سیاست در صورت مصالحه بر سر پرونده‌هایش

  • ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
احتمال خروج نتانیاهو از صحنه سیاست در صورت مصالحه بر سر پرونده‌هایش


طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی چند هفته است که در حال مذاکره با «آویخای مندلبلیت» دادستان کل برای توافق پیش از محاکمه در خصوص پرونده‌های فسادش است که می‌تواند او را سال‌ها مجبور به ترک صحنه سیاست کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طبق گزارش رسانه‌های صهیونیستی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی و رئیس مخالفان کابینه فعلی این رژیم، چند هفته است که در حال مذاکره با «آویخای مندلبلیت» دادستان کل برای مصالحه (توافق طرفین دعوی پیش از محاکمه) است.

به گزارش وبگاه خبری «آکسیوس» یکی از موانع مهم برای چنین توافقی این است که آیا توافقی که نتانیاهو را ملزم به اعتراف به اتهامات فساد می‌کند، همچنین مستلزم کناره‌گیری نخست‌وزیر سابق از سیاست است یا خیر. هر توافقی باعث ایجاد توفان سیاسی در این رژیم می‌شود و می‌تواند کابینه فعلی را سرنگون کند.

طبق این گزارش، به این دلیل که کابینه نفتالی بنت نخست‌وزیر-که شامل احزاب چپ، میانه و راست است-هفت ماه پیش عمدتاً برای برکناری نتانیاهو از قدرت تشکیل شد. این کابینه بزرگترین حزب، لیکود (تحت هدایت نتانیاهو) را به دلیل اتهامات فساد حذف کرد.

به تحلیل این رسانه آمریکایی، نتانیاهو «چسبی» است که کابینه فعلی این رژیم را کنار هم نگه می‌دارد و اگر نتانیاهو از صحنه خارج شود، این رژیم می‌تواند یا به سمت انتخابات جدید یا یک کابینه جدید تحت رهبری تازه لیکود برود.

در ۱۲ ژانویه، «بن کاسپیت» روزنامه نگار صهیونیست برای اولین بار در مورد مذاکراتی که مخفیانه بین وکیل نتانیاهو و دادستان کل برگزار شد، گزارش داد. چند گزارش دیگر نیز به دنبال آن ارائه شده که شرایط پیشنهادی این توافق را تشریح می‌کند. نه نتانیاهو و نه وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی آن را تکذیب نکرده‌اند. نتانیاهو علناً اظهارنظری نکرده است.

اتهامات علیه نتانیاهو شامل این است که او به طور سیستماتیک از تاجران هدایایی در مجموع به ارزش بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار مطالبه کرده و در ازای پوشش مطلوب رسانه‌ای، مزایای نظارتی ارائه کرده است.

به نوشته آکسیوس، نتانیاهو مذاکرات را به صورت غیر رسمی از طریق میانجیگران آغاز کرد. پس از اینکه دادستان کل خواستار پیشنهاد رسمی شد، وکلای نتانیاهو به بررسی این موضوع پرداختند. وکلای نتانیاهو به مدت سه سال او را تحت فشار قرار دادند تا مصالحه را در نظر بگیرد اما او نپذیرفت. همسر و پسرش هر دو او را تحت فشار قرار دادند تا در دادگاه مبارزه کند.

بر اساس گزارشات رسانه‌ای، اما با توجه به اینکه دوره مندلبلیت در انتهای ژانویه به پایان می‌رسد، وکلای نتانیاهو بار دیگر از او خواستند با توجه به احتمال کم  پیروزی در هر سه کیفرخواست برای رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد، بار دیگر مذاکره کند.

وکلای او استدلال کردند که ماندلبلیت علاقه‌مند است این پرونده را قبل از ترک پست ببندد و ممکن است آماده باشد که توافق بهتری نسبت به دادستان کل بعدی با نتانیاهو انجام دهد.

بر اساس گزارش‌ها،  وکلای نتانیاهو پیشنهاد کردند که او به دو اتهام اعتراف کند، زندانی نشود و از کنست استعفا دهد، اما احتمال شرکت مجدد در انتخابات آینده را داشته باشد؛ اما مندلبلیت اصرار کرده که هر گونه توافقی شامل حبس – برای خدمت به جامعه – و مستلزم آن است که نتانیاهو حداقل هفت سال از سیاست دور بماند. 

بنیامین نتانیاهو نیز در حال حاضر درگیر سه پرونده جداگانه فساد است که دادگاه به آن‌ها رسیدگی می‌کند. اولین پرونده او موسوم به «پرونده ۱۰۰۰» است که در آن نتانیاهو به دریافت مستقیم رشوه و رانت‌‌خواری متهم است.

پرونده دوم فساد مالی نتانیاهو موسوم به «پرونده ۲۰۰۰» درباره سوء استفاده از قدرت و جایگاه خود جهت تحت فشار قرار دادن «آرنون موزس» صاحب‌امتیاز نشریه «یدیعوت آحارونوت» برای ارائه پوشش بهتر از اخبار نخست‌وزیری است.

نتانیاهو همچنین در «پرونده ۳۰۰۰» که به «رسوایی زیردریایی اسرائیل» نیز شهرت دارد، درگیر است. این پرونده درباره زد و بند در جریان قرارداد دو میلیارد دلاری برای خرید سه زیردریایی با سوخت اتمی و چهار کشتی نظامی از آلمان است.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی همه اتهامات را تکذیب کرده و گفته که اتهامات علیه او، ساختگی هستند و توسط مخالفان سیاسی و رسانه‌ها طراحی شده‌اند. 

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.