• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 28 July - 2021

احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ضرورت آمادگی برای مقابله

  • 06 آبان 1399 - 10:23

ارومیه- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی بر ضرورت آمادگی کامل مقابله با کانون های احتمالی ورود و شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکید کرد.

امید خلیل زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در حال حاضر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است، افزود: مراقبت و پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان با توجه به رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور کشورهای روسیه و قزاقستان و احتمال هجوم ویروس به طیور روستایی و صنعتی کشور و استان در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور کشورهای روسیه و قزاقستان برابر اعلام‌های قبلی در بازه زمانی سال ۹۹ احتمال ورود و هجوم ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به طیور روستایی و صنعتی کشور و استان بسیار بالا بوده در این راستا ضرورت آمادگی کامل برای مقابله با کانون‌های احتمالی دوچندان است.

خلیل زاده گفت: بر اساساً هماهنگی‌ها، اقدامات پیشگیرانه و فعالیت اکیپ‌های رصد و پایش با همکاری اداره کل محیط زیست در استان برای پایش این بیماری آغاز شده است و تمامی تالاب‌ها، سدها و دریاچه‌ها جهت شناسایی این بیماری در پرندگان مهاجر به منظور مراقبت و پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی رصد و پایش غیر فعال تشدیدی در مناطق با احتمال خطر بالا را از جمله راه‌های کاهش مخاطرات این بیماری دانست و یادآور شد: افزایش آگاهی و هشیاری در بین دارندگان طیور، جمعیت عمومی، بازاریان، شکارچیان، انجام اقدامات پیشگیرانه و همچنین گزارش و جمع آوری پرندگان بیمار یا مرده از عوامل کاهش خطر بیماری در استان و کشور به شمار می‌رود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی همچنین با اشاره به مراقبت و پایش در خصوص بیماری‌های ویروسی در بین مزارع پرورش ماهی در استان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون برنامه ملی مراقبت از بیماری‌های ویروسی در ماهیان قزل آلا، برنامه ملی مراقبت از بیماری ویروسی کوی و برنامه ملی مراقبت از بیماری ویرمی بهار کپور ماهیان در حال اجراست و تا کنون استان فاقد کانون بیماری‌های ویروسی در مزارع پرورش ماهی است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code