شهرستان ها

احداث کتابخانه مرکزی سرایان نیازمند ۷ میلیارد تومان اعتبار است

بیرجند- رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرایان از نیاز هفت میلیارد تومانی برای ساخت کتابخانه مرکزی سرایان خبر داد و گفت: این میزان اعتبار باید در قالب طرح ملی تامین شود.

محمد فولادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در آخرین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی سرایان در هفته جاری، پیگیری برای ساخت کتابخانه مرکزی سرایان مصوب شد.

وی با بیان اینکه زمین مورد نظر به مساحت دو هزار و ۵۰۰ متر مربع بوده که قرار است با زیربنای هزار و ۵۰۰ متر مربع ساختمان کتابخانه مرکزی سرایان بر روی آن احداث شود، گفت: با توجه به هزینه بالای ساخت این پروژه، نیاز است تأمین اعتبار مورد نیاز آن در قالب طرح ملی پیگیری شود.

فولادی اظهار کرد: در حال حاضر چهار باب کتابخانه عمومی شامل سه باب کتابخانه شهری و یک مورد کتابخانه روستایی در شهرستان سرایان وجود دارد.

وی با بیان اینکه دو هزار و ۴۸۵ نفر عضو این کتابخانه ها هستند، افزود: در مجموع ۶۴ هزار و ۵۴۹ نسخه منابع این کتابخانه ها است که با مساحت دو هزار و ۸۰۰ متر مربع و هزار و۵۷۰ مترمربع زیربنا احداث شده‌اند.

مطالبه‌های مردم

رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرایان راه اندازی کتابخانه روستایی «بغداده» و کتابخانه سیار عشایری را از مطالبه‌های مردم دانست و گفت: نیاز است از محل اعتبار تملک دارایی باید ۶۰۰ میلیون تومان برای کتابخانه روستایی و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار هم برای کتابخانه سیار عشایری اختصاص یابد.

فولادی اظهار کرد: در حال حاضر سرانه نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی این شهرستان به ازای هر نفر ۱.۹۲ صدم است که در چشم انداز ۱۴۰۴ باید به چهار کتاب به ازای هر نفر برسد.

وی ادامه داد: با توجه به جمعیت ۳۳ هزار و ۳۱۲ نفری این شهرستان بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴، باید سرانه اعضای کتابخانه های این شهرستان به ۳۵ درصد جمعیت برسد.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا