تاریخ : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ 10 ذو القعدة 1442 Saturday, 19 June , 2021

احیای گاوخونی در اولویت سازمان محیط زیست قرار گیرد

  • 17 آبان 1399 - 7:47

اصفهان-مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: لازم است طرح احیای تالاب بین المللی گاوخونی همانند دریاچه ارومیه در اولویت سازمان محیط زیست قرار گیرد.

منصور شیشه فروش در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازدید از منطقه گاوخونی با هدف کنترل کانون‌های گردوغبار اظهار داشت: تالاب گاوخونی مجموعه‌ای از زیستگاه‌های متنوع مانند تالاب، نیزار و شوره زار، تپه‌های ماهور و غیره است که در گذشته از رودخانه‌های زرچشمه، ایزدخواست و زاینده رود تغذیه می‌شد.

وی افزود: متأسفانه در دهه‌های گذشته با احداث سد ایزدخواست در استان فارس حقابه تالاب گاوخونی از این رودخانه تأمین نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته حقابه تالاب گاوخونی از مهمترین رود فلات مرکزی هم تأمین نشده است، تصریح کرد: ۹۶ درصد تالاب گاوخونی خشک شده است که در سرشماری اخیر گونه‌های تالاب گاوخونی به سه هزار قطعه تقلیل یافته است این درحالی است که در گذشته بالغ بر ۳۰ هزار قطعه در این منطقه شناسایی شده است.

وی با اشاره به عدم جریان زاینده رود برای تأمین حقابه تالاب گاوخونی تاکید کرد و افزود: احداث سد بر رودخانه ایزدخواست دراستان فارس و تردد خودرو و موتورسیکلت در این منطقه به تالاب گاوخونی آسیب زده است.

شیشه فروش به منحصر به فردبودن پیکره تالاب گاوخونی گریزی زد و گفت: متأسفانه درحال حاضر چهار درصد تالاب گاوخونی مرطوب است.

وی به جاده یزد-ورزنه هم اشاره‌ای کرد و اظهار داشت: هشت کیلومتر از این جاده روکش و آسفالت شده است و لازم است برای ۲۵ کیلومتر از این جاده در استان یزد اقدام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به وسعت ۴۷ هزار هکتاری تالاب گاوخونی هم اشاره‌ای کرد و گفت: لازم است طرح احیای تالاب گاوخونی همانند احیای دریاچه ارومیه در اولویت سازمان محیط زیست قرار بگیرد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها