تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

ادامه حمایت‌ها از تحریم کالاهای فرانسوی در ترکیه و دیگر نقاط جهان اسلام

  • 11 آبان 1399 - 15:21


همزمان با تداوم محکومیت سخنان ضد اسلامی اخیر رئیس‌جمهور فرانسه، حمایت‌ها از تحریم کالاهای فرانسوی در کشورهای مختلف اسلامی از قبیل ترکیه بیشتر شده است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با تداوم تظاهرات ضد فرانسوی در کشورهای مختلف جهان اسلام و آتش کشیده شدن تصاویر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور این کشور و پرچم فرانسه، حمایت اقشار مختلف کشورهای اسلامی از درخواست چهره‌های مذهبی و سیاسی برای تحریم کالاهای فرانسوی به دلیل اظهارات ماکرون علیه اسلام همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارشی در همین باره منتشر کرد و در آن خبر داد، تاجران و شرکت‌های ترکیه‌ای اعلام کردند که تحریم و بایکوت محصولات فرانسوی، اقدامی درست در برابر رویکرد غیرق ابل قبول پاریس در قبال دین اسلام است.

طبق این گزارش، درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای تحریم کردن کالاها و محصولات فرانسوی به خاطر تسامح پاریس در برابر اسلام هراسی و حتی تشویق این موضوع، مورد استقبال جامعه تجار و بازرگانان ترکیه‌ای قرار گرفته است.

طبق گزارش آناتولی، چند کشور عربی به همراه ترکیه، ایران و پاکستان مواضع ماکرون در قبال مسلمانان و دین اسلام را محکوم و به تحریم کالاهای ساخت فرانسه تشویق کرده‌اند.

عبدالرحمان کان رئیس سازمان صنایع و بازرگانان مستقل(MUSIAD) ترکیه اعلام کرد اظهارات رئیس جمهور فرانسه در دفاع از کاریکاتورهای موهن علیه حضرت محمد (ص) پیامبر بزرگ اسلام قابل پذیرش نیست و این حملات نظام مند و توهین به نمادهای مذهبی و شخص پیامبر همچنان ادامه دارد.

وی افزود: «اساس این مواضع تفرقه افکنانه و دردناک، جهل است  و باعث تقویت اسلام هراسی می شود و این موضوع شدیدا غیرقابل قبول ات. ما اعلام کی کنیم که پشت سر واکنش درست و به حق رئیس‌جمهور (اردوغان) در این زمینه هستیم».

«اورهان آیدین» مدیر «سازمان بازرگانی شیرهای آناتولی»(ASKON) هم در مصاحبه با خبرگزای آناتولی بر لزوم دادن پاسخ محکم به مواضع ضد اسلامی رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد.

او با تاکید بر لزوم وحدت جوامع اسلامی در تحریم کالاهای فرانسوی افزود: «متوقف کردن امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بدان معنا است که اسلام هراسی، فاشیسم و استعمارگرایی متوقف خواهد شد».

«گورسل باران»  رئیس اتاق بازرگانی آنکارا معتقد است: «ما نمی توانیم در برابر تحت آزار قرار گرفتن مسلمانان چه در فرانسه یا در هر جای دیگری در جهان، بی تفاوت باشیم. شما هر کالای فرانسوی که بخرید، در واقع از آزار شدن مسلمانان حمایت می‌کنید».

«علی کوپوز» رئیس اداره بورس استانبول با محکوم کردن مواضع علنا ضد اسلامی فرانسه به آناتولی گفت: «ما باید کالاهای فرانسوی را تحریم کنیم. این اقدام، درست‌ترین پاسخی ما خواهد بود».

حمایت شخصیتهای مختلف تجاری و بازرگانی ترکیه از تحریم کالاهای فرانسوی در شرایطی انجامش ده که ماکرون در مصاحبه با شبکه الجزیره مدعی شد که انتشار کاریکاتورها (علیه پیامبر اسلام در فرانسه) اقدام دولت نیست

رئیس‌‌جمهور فرانسه که پیشتر بارها در سخنانی که یادآور لفاظی‌ها درباره جنگ‌های صلیبی بوده علیه اسلام و مسلمانان موضع گرفته بود، در این مصاحه تلویحا از مواضع قبلی خود عقب نشست و گفت، احساسات مسلمانان در قبال انتشار کاریکاتورهای موهن را درک می‌کند.

وی افزود: «عده‌‌ای هستند که اسلام را تحریف می‌کنند و به نام این دین، ادعای دفاع از آن را دارند. به نظر من منشأ عکس‌العمل‌ها (به این موضوع) دروغ، تحریف سخنانم و این برداشت مردم بود که من این کاریکاتورها را تأیید می‌کنم» (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها