تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021

ارتش موریتانی نیروهای بیشتری در مرز صحرای غربی مستقر کرد

  • 22 آبان 1399 - 13:44


در پی تشدید تنش‌ها بین مغرب و جبهه پولیساریو در صحرای غربی، ارتش موریتانی نیز نیروهای بیشتری در مرز مستقر کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از آنکه حدود ۲۰۰ راننده کامیون مغربی از ممانعت «شبه‌نظامیان جدایی‌طلب» از ورود آن‌ها به منطقه حایل «الکرکرات» خبر دادند، ارتش موریتانی نیروهای بیشتری را در مرز مستقر کرد.

یک مسئول موریتانی در این باره گفت که ارتش این کشور نیروهای بیشتری را در مرز مستقر کرد که این یک اقدام عادی برای تعامل با هر گونه حوادث احتمالی است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این مسئول موریتانی گفت که تشدید تدابیر امنیتی در مرز در راستای بحران کنونی صورت گرفته و این حق ماست تا از خود دفاع کنیم.

حدود ۲۰۰ راننده کامیون مغربی هفته گذشته در پیامی به مغرب و موریتانی گفتند که در گذرگاه «الکرکرات» واقع در حدفاصل بین موریتانی و صحرای غربی بلاتکلیف مانده‌اند.

به گفته این رانندگان پس از آنکه جدایی‌طلبان صحرای غربی از ورود آن‌ها ممانعت کردند، آن‌ها در بخش موریتانیایی گذرگاه الکرکرات بلاتکلیف مانده‌اند.

جبهه پولیساریو همواره به استفاده مغرب از این گذرگاه برای مبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی اعتراض داشته است.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود و نزدیک به ۸۰ درصد از اراضی صحرای غربی را تشکیل می‌دهد، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها