• امروز : دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 2 August - 2021

ارزیابی کیفیت پروژه‌های عمرانی مأموریت جدید استاندارد رفسنجان

  • 01 آبان 1399 - 0:11

رفسنجان – رئیس اداره استاندارد شهرستان رفسنجان از عقد تفاهم نامه اداره استاندارد با نظام مهندسی به منظور ارزیابی کیفیت پروژه‌های عمرانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناهید سربازپور عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کنترل کیفیت محصولات صادراتی به خصوص پسته اولین و باسابقه‌ترین مسئولیت اداره استاندارد رفسنجان از سال ۱۳۴۶ بوده است، اظهار داشت: اداره استاندارد رفسنجان در کنار وظایف ذاتی خود کنترل کیفیت تولیدات در بیش از ۱۳۰ واحد تولیدی فعال شهرستان‌های رفسنجان، انار و شهربابک را به عهده دارد.

وی کنترل بازار و انطباق استاندارد کالاهای مشمول استاندارد اجباری را ازدیگر اقدامات مستمر اداره استاندارد بیان کرد و افزود: مسئولان کنترل کیفی علاوه بر ارزیابی استانداردهای لازم در واحدهای تولیدی، محصولات موجود در بازار را از لحاظ دارا بودن اعتبار علامت استاندارد بررسی و در صورت هرگونه مغایرت گزارش می‌دهند.

رئیس اداره استاندارد از شهروندان خواست هنگام خرید کالا از وجود علامت استاندارد بر روی محصولات مطمئن شوند و برای اصالت علامت استاندارد، کد ۱۰ رقمی درج شده روی محصول را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال و پیامک تأیید را دریافت کنند.

سربازپور با تأکید بر اینکه تاکنون تعدادی از واحدهای غیرمجاز استاندارد در شهرستان شناسایی و فعالیت آنها متوقف شده است، تصریح کرد: متأسفانه برخی سودجویان با استفاده از نشان یا آرم واحدهای تولیدی معروف یا بسته بندی مشابه اقدام به عرضه کالای بی کیفیت کرده بودند که خوشبختانه با ورود اداره استاندارد شناسایی و فعالیت آنها متوقف شد.

وی حفظ سلامت عمومی مصرف کنندگان را جزو وظایف ذاتی اداره استاندارد دانست و افزود: در صورتی که مردم برای خرید کالا به علامت استاندارد دقت کنند و موارد مشکوک را گزارش دهند، ضمن جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت به بازار، به تولید کننده نیز کمک شایانی می‌شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان کنترل و نظارت بر وسایل بازی موجود در بوستان‌ها را از دیگر اقدامات این مرکز عنوان کرد و گفت: اخیراً با همکاری شهرداری وسایل معیوب موجود در پارک‌ها شناسایی و تعویض شدند و وسایل جدید نیز پس از تأیید به شهرداری معرفی شد.

وجود نقص در برخی آسانسورهای واحدهای تجاری و اداری

سربازپور به وجود نقص در برخی آسانسورهای واحدهای تجاری و اداری شهرستان اشاره و بیان کرد: بسیاری از شهروندان بدون توجه به مراکز مجاز اقدام به خرید و نصب آسانسور در ساختمان می‌کنند که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای شهروندان ایجاد کند.

وی افزود: صاحبان واحدهای تجاری و اداری باید قبل از عقد قراردارد از دارا بودن مجوز توسط شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور اطمینان حاصل کنند و پس از نصب نیز برای ثبت نام واحد خود در سامانه ملی استاندارد اقدام کنند تا امکان نظارت و بازرسی توسط شرکت‌های مجاز حاصل شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۰ درصد آسانسورهای نصب شده از استانداردهای لازم برخوردار هستند، اظهار کرد: توجه کارفرمایان به استانداردهای لازم هنگام نصب آسانسور از بروز خطرات احتمالی و خسارت جلوگیری می‌کند.

کالیبراسیون ترازوهای موجود در مغازه‌ها

سربازپور هم چنین از انعقاد تفاهم نامه با بخش خصوصی برای کالیبراسیون ترازوهای موجود در مغازه‌ها و کنترل نازل‌ها در جایگاه‌های سوخت خبر داد و گفت: تاکنون سنجش ترازوی صنف طلافروشان انجام شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم تمامی اصناف را بازرسی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی جایگاه‌های سوخت و پیشگیری از تبدیل این مراکز به نقاط بحران، افزود: نظارت بر نازل‌های سوخت همواره توسط شرکت نفت انجام می‌شود اما به منظور رعایت حال مصرف کنندگان مطابقت آن با استانداردهای لازم توسط بخش خصوصی با نظارت اداره استاندارد رفسنجان از ماه‌های آتی آغاز می‌شود.

سربازپور در ادامه از عقد تفاهم نامه با نظام مهندسی به منظور ارزیابی کیفیت پروژه‌های عمرانی خبر داد و افزود: نمونه برداری مستمر از مصالح توسط مأموران اداره استاندارد انجام می‌شود تا به ساخت بناهای باکیفیت برای شهروندان منجر شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان همچنین با اشاره به شعار امسال روز جهانی استاندارد، گفت: «حفاظت از زمین» شعار سازمان جهانی استاندارد در سال ۲۰۲۰ اعلام شده است که در همین راستا مدیریت مصرف انرژی در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی و تدوین استانداردهایی با محوریت محیط زیست از مهمترین اهداف استاندارد تعریف شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.