تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

ارگ تاریخی میشیجان

  • 24 فروردین 1400 - 11:55

ارگ تاریخی میشیجان که به پارک امیر حشمت هم شهرت یافته، در ۵ کیلومتری شهر خمین در روستای میشیجان قرار دارد.

بنای ارگ تاریخی میشیجان به عنوان یادمانی از دوره قاجاریه از جاهای دیدنی خمین است که در کنار رودخانه میشیجان قرار دارد و با برج و باروی قدیمی خود جلوه‌گری می‌کند. ارگ تاریخی میشیجان در اثر گذشت زمان و فرسایش آسیب‌های بسیاری دیده بود که در سال‌های اخیر توسط بخش خصوصی مرمت و بازسازی شد.

بنای ارگ مشتمل بر سر در ورودی، اتاق‌های انتظار، حیاط، کالسکه خانه، عمارت اصلی، گلخانه و دیگر فضاهای خدماتی که در جوانب حیاط است، می‌شود. کلیت بنای ارگ، در محور شمال به جنوب کشیده شده و از قاعده هندسی خاصی پیروی نمی‌کند. مصالح به کار رفته در شالوده این اثر تاریخی را خشت و گل و در نمادها، آجر تشکیل می‌دهد.

یکی از بخش‌های مهم ساختمان ارگ میشیجان، که جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد سر در ارگ است. سر دری آجری که مشتمل بر دو جرز در طرفین و لچک‌هایی با آجرکاری خفته راسته در میان جرز ها و طاق‌نماهایی در پشت بغل‌های جرز یاد شده است. پس از ورودی اثر، راهرویی سنگ‌فرش واقع شده که در طرفین آن به شکل قرنیه، اتاق‌هایی به عنوان اتاق‌های انتظار قبل از اذن ورود برای پاکارها و نایبان تعبیه شده است.

راهروی سنگ‌فرش بنا، پله‌هایی دارد که به بام فضای یاد شده و دو برج ضلع‌دار نگهبانی در طرفین ورودی می‌رسد، در بخش جنوبی حیاط، فضایی به نام کالسکه‌خانه وجود دارد که پلان آن قابل تشخیص است و تمام سطوح داخلی دیوارهای بنا با استفاده از ایجاد جرزها از خشت و گل قاب‌بندی شده است بنای اصلی عمارت ارگ، که در دو طبقه ساخته شده است، بنایی منفرد با پلانی چهارضلعی است که در وسط یک حیاط قرار دارد.

فضای حیاط ارگ را درختان کهنسال سرو و صنوبر زیبایی و چشم‌انداز قابل ملاحظه‌ای دارد. نمای بیرونی بنا با نیم‌ستون‌های آجری در نمای ایوان، آجرکاری کار شده در رخ بام و در لبه‌های جرز های آجری به کار رفته در قاب بندی سطوح خارجی اثر، آراسته است.
 

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها