ازبکستان خواستار استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار شد

  • 05 آبان 1400 - 19:23
ازبکستان خواستار استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار شد


ازبکستان خواستار استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار شد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان با عبدالعزیز کامل اف، وزیر امور خارجه ازبکستان دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان، همکاری‌های اقتصادی دو کشور در حوزه ترانزیت و انرژی و همچنین تعاملات کشورمان با سازمان همکاری شانگهای، گفتگو و تبادل نظر کردند. 

وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در افغانستان، بر ضرورت تبادل نظر تاشکند- تهران در این خصوص تاکید کرد. 

وی آمادگی کشورش را جهت توسعه همکاری‌های فیمابین در حوزه های مختلف از جمله انرژی اعلام کرده و خواستار تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فیمابین شد. 

وزیر خارجه ازبکستان همچنین با اشاره به تمایل کشورش جهت استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار، خواستار برگزاری نشست سه جانبه ایران، هند و ازبکستان، به منظور تقویت همکاری‌های ترانزیتی سه کشور شد. 

تقویت همکاری های جمهوری اسلامی ایران با سازمان همکاری شانگهای و برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سال آینده میلادی در ازبکستان، به عنوان رئیس دوره ای این سازمان، از دیگر موضوعات مورد گفتگوی دو طرف بود. 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک به ازبکستان بابت انتخاب به عنوان رئیس دوره ای سازمان شانگهای و همچنین تبریک انتخاب مجدد آقای شوکت میرضیایف به عنوان رئیس جمهوری این کشور، ابراز امیدواری کرد روند اجرایی عضویت کامل کشورمان در سازمان شانگهای در دوره ریاست ازبکستان بر این سازمان تکمیل شود.

امیرعبداللهیان بر اهمیت تقویت و پیشبرد همکاری‌های دو کشور در حوزه های مختلف و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تاکید، و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را جهت گسترش همکاری‌ها با ازبکستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی، فناوری‌های نوین، مبادلات انرژی، کشاورزی، شیلات و گردشگری اعلام کرد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0