تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

ازبکستان و روسیه ۱۰ سند همکاری امضا کردند

  • 02 تیر 1400 - 9:59


ازبکستان و روسیه در چارچوب دومین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دوجانبه در سطح نخست‌وزیران در شهر «مسکو» ۱۰ سند همکاری دوجانبه امضا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ازبکستان و روسیه در چارچوب دومین نشست کمیسیون مشترک همکاریهای دوجانبه در سطح نخست وزیران در شهر «مسکو» ۱۰ سند همکاری دوجانبه امضا کردند.

دومین نشست کمیسیون مشترک همکاریهای دوجانبه در سطح نخست وزیران در شهر «مسکو» به ریاست «عبدالله عارف‌اف» نخست وزیر ازبکستان و «میخائیل میشوستین» نخست وزیر روسیه برگزار شد.

در این نشست تاکید شد در نتیجه تلاش‌های روسای جمهور دو کشور روابط شراکت و هم پیمانی راهبردی بین ازبکستان و روسیه بیش از پیش توسعه یافته است به طوری که وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها مذاکره و دیدارهایی را برنامه ریزی و ابعاد جدید اولویت دار همکاری را تعیین می‌کنند.

همچنین توافقات به دست آمده در سطح عالی به طور پیگیرانه انجام می‌شود که همه این موارد برای پرثمر شدن سفر قریب الوقوع «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به روسیه کمک می‌کند.

نخست وزیران اعلام کردند بین ازبکستان و روسیه همکاری‌های متقابل در زمینه‌های اقتصادی، سرمایه گذاری و فرهنگی بیش از پیش گسترش پیدا کرده است. با وجود پاندمی از اوایل سال جاری میلادی مبادلات بازرگانی دو کشور از افزایش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است.

روسای جمهور دو کشور به نخست وزیران دستور افزایش مبادلات بازرگانی تا سطح ۱۰ میلیارد دلار را دادند.

در این نشست گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های حمل و نقلی، پزشکی، فرهنگی نیز بررسی شد.  

عارف‌اف در دیدار با همتای روس خود پیشنهاد افزایش تعداد پروازهای منظم بین دو کشور را تا ۱۴ پرواز در هفته به صورت برابری و همچنین از سرگیری ارتباطات ریلی مسافربری داد.

وی همچنین علاقمندی شرکت «راه آهن روسیه» برای حضور در طرح ساخت خط ریلی «مزار شریف- کابل- پیشاور» را مهم ارزیابی کرد.

در پایان این نشست بیش از ۱۰ سند مبنی بر گسترش همکاری‌های دوجانبه به امضا رسیده است.

روسیه یکی از بزرگ‌ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان است.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۱۵٫۴ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی در سطح ۵ میلیارد و ۶۴۱ میلیون دلار قرار گرفته است.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از ۲ هزار واحد شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری روسیه فعالیت می‌کنند.

در روسیه نیز بیش از ۵۶۰ شرکت با مشارکت سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ ۲۰ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این  دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها