تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

استعفای رئیس‌جمهور کوزوو برای رسیدگی به اتهام جنایت جنگی

  • 15 آبان 1399 - 15:37


رئیس‌جمهور کوزوو که در جریان جنگ‌ استقلال این کشور از صربستان جزء رهبران گروه‌های چریکی بود، برای رسیدگی به اتهام جنایت جنگی در لاهه از منصب ریاست جمهوری استعفا داد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور کشور کوزوو که در سال ۲۰۰۸ بعد از جدایی از صربستان به یک کشور مستقل تبدیل شد، به منظور رفع اتهام‌های وارده به او در دادگاه لاهه درباره ارتکاب به جنایت جنگی از منصب خود کناره‌گیری کرد.

بنا بر گزارش یورو نیوز، «هاشم تاچی» که به عنوان پنجمین رئیس‌جمهور کوزوو از سال ۲۰۱۶ عهده دار این منصب بود، امروز پنجشنبه از ریاست جمهوری استعفا داد.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور کوزوو به این دلیل استفا داده تا به اتهام‌های وارده به او در دادگاه لاهه درباره ارتکاب به جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت رسیدگی کند.

تاچی در یک کنفرانس خبری در پریستینا پایتخت کوزوو استعفای خود را اعلام و تاکید کرد، «برای حفاظت از شان جایگاه ریاست جمهوری کوزوو» این اقدام را انجام داده است.

دادگاهی ویژه کوزوو در لاهه که برای رسیدگی به اتهام های وارده به رهبران شورشی سابق آلبانیایی تشکیل شد، پیش از این علیه تاچی کیفرخواست صادر کرد.

تاچی ۵۲ ساله در زمان جنگ استقلال کوزوو از صربستان، رهبر یکی از گروه‌های چریکی بود.

رسانه‌ها از قبیل آسوشیتدپرس بعد از استعفای رئیس‌جمهور کوزوو به سراغ سخنگوی دادستاین ویژه لاهه رفتند و نظر او را جویا شدند اما وی درباره سخنان تاچی و استعفای او اظهارنظری نکرد.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها