اسلامی: کسی نمی‌تواند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند

  • 24 شهریور 1400 - 15:56


اسلامی: کسی نمی‌تواند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران گفت: گزارشی از سفر آقای گروسی تقدیم نمایندگان کمیسیون کردیم.
وی با تاکید براینکه برنامه هسته‌ای ایران که صلح آمیز بوده باید کاملا شفاف و مطابق موازین قانون و با تاکید بر قانون اقدام راهبردی پیش برود و اجازه ندهیم در دنیا متهم به پنهان‌کاری شویم، افزود: دشمنان قسم خورده ایران مخالف پیشرفت کشور هستند و این امر را بر نمی‌تابند. غربی‌ها طبق توافق هسته‌ای مکلف بودند به ایران کمک کنند، اما این تعهد اجرایی نشد، آن‌چه ایران در زمینه هسته‌ای به‌ دست آورده بر اساس تحقیق و توسعه داخلی بوده است و کسی نمی‌تواند این امر را متوقف کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: از جمله هدف گذاری‌های مهمی که با هدایت‌های رئیس جمهور در دستور کار قرار دارد این است که در برنامه فوری سقف برق نیروگاه‌های هسته‌ای را به ۸ هزار مگاوات برسانیم که با این کار مردم آثار برنامه هسته‌ای را مشاهده می‌کنند و این امر باید در حوزه سلامت، محیط زیست و کشاورزی نیز تحقق یابد.
وی با بیان این‌که برای آژانس بین المللی انرژی اتمی مهم است که طبق قوانین و موازین حرکت کنیم، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بر اجرای قانون اقدام راهبردی تاکید دارد، از این رو فضایی که در مذاکرات دنبال کردیم و در ملاقات‌های آینده وجود داشته و خواهد داشت را برای کمیسیون تشریح کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین عمده‌ترین دغدغه نمایندگان را این دانست که سازمان انرژی اتمی بر پیشبرد برنامه‌ها مصمم باشد و تحقق برنامه‌های ایران با جریان‌های سیاسی که معاندین به راه انداخته‌اند و از ظرفیت سازمان‌های بین المللی استفاده می‌کنند به تاخیر نیفتد.
اسلامی درباره دوربین‌های ناظر بر فعالیت هسته‌ای ایران هم گفت: طبق مقررات آژانس هسته‌ای و پادمان، دوربین‌های آژانس در سایت‌های هسته‌ای وجود دارد و این تداوم دانش و آگاهی از فرآیند‌های هسته‌ای در کل جهان انجام می‌شود، افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و باید شفاف سازی را انجام دهد.
 

در حال تکمیل…


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0