تاریخ : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021

اشتغال روستایی

  • 05 آبان 1399 - 17:17

روستای محمودآباد در جنوب غربی شهرستان فیروزکوه قرار دارد (توابع دهستان حبله‌رود بخش مرکزی)، از فیروزکوه ۷۰ کیلومتر و از گرمسار ۴۲ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان دارای حدود ۴۸۰ نفر جمعیت است که به صورت ثابت در آن سکونت دارند. گویش اهالی این روستا کردی کرمانشاهی است . شغل تمامی افراد، کشاورزی است و جوانان نیز تحصیلات خود را در این حوزه ادامه می‌دهند، طری که چندین لیسانه و فوق لیسانه کشاورزی در روستا روند کشت و کار را جلو می‌برند.
انار، گلابی، قیسی، زردآلو، گردو و خرمالو از جمله محصولاتی است که کشاورزان محمودآبادی در آن فعال هستند اما انار محصول اصلی این روستاست. ۳۰۰ هکتار از زمین‌های این روستای زیر کشت انار است که امسال بیش از ۸ هزار تن انار برداشت کردند.
۱۵ مهرماه تا پایان آبان‌ماه زمان برداشت انار در روستای محمودآباد است که شهرت بسیاری دارد و بازار هدف آن علاوه بر تهران و شهرستان‌های مختلف کشور، صادرات می‌شود و بیش از ۵۰ درصد محصولات روستا به کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و روسیه صادر می‌شود. امسال رکورد وزن یک انار در این رسوت یک کیلو و ۷۰۰ گرم به ثبت رسیده است.
انار اشتغال‌زایی بسیاری در این روستا داشته است و به صورت مستقیم حدود ۳۰۰ نفر و غیر مستقیم اعم از کارگزان فصلی، تاجران، حمل و نقل و … ۳۰۰۰ هزار نفر را مشغول به کار کرده است. روستاییان به شیوه سنتی فراوری انار را هم در دستور کار دارند؛ رب انار، آب انار، شیره انار (یا سس انار) و … از محصولات اصلی فرآوری شده روستاییان است که زنان بار عمده آن را بردوش گرفته‌اند.
انار موجب احیای صنعت گردشگری روستا هم شده است و روزانه به خصوص در آخر هفته‌ها گردشگران باری تماشای روستا به خصوص روند برداشت انار و فرآوری محصولات و همچنین خرید از مبدا راهی روستا می‌شوند.
شهرت انار روستای محمودآباد به خاطر طعم خاص آن است. در این روستا انواع انار شامل پوست نازک (به اصطلاح محل گلو باریک)، انار شیرین، انار دون سیاه برداست می‌شود اما عمده محصول همان پوست نازک‌ها هستند.
آبیاری باغات روستای محمودآباد به وسیله رود حله رود که از شهرستان فیروزکوه سرچشمه می‌گیرد و به دشت گرمسار می‌ریزد انجام می‌شود. رونق کشت انار و اشتغال‌زایی و درآمدزایی بسیار آن موجب شده است که مهاجرت معکوس در این روستا رقم بخورد و این ثمره توجه به توان و پتانسیل هر سرزمین است.


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها