تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

افتتاح واحدهای مسکن مهر و مسکن ملی با دستور رئیس‌جمهور

  • 01 آبان 1399 - 12:03

وزیر راه و شهرسازی از آغاز ساخت ۲۵۳هزار واحد مسکن ملی و بهره‌برداری از ۴۰هزار مسکن مهر با دستور رئیس‌جمهور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی در مراسم آغاز بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی طرح‌های اقدام ملی مسکن و همچنین افتتاح واحدهای مسکن مهر، گفت: امروز از جریان تولید پیوسته و پایدار مسکن بهره‌برداری می‌شود. از تهیه زمین و نقشه تا ساخت، تحویل و واگذاری، جزو جریان پایدار تولید مسکن است که وزارت راه و شهرسازی با همکاری بخش خصوصی آن را انجام می‌دهد.

وی افزود: جریان تولید مسکن، مصون‌سازی از آفت‌هایی است که این جریان را تهدید می‌کند و امروز این جریان به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سهم مسکن از تولید خالص ملی ۴۰ درصد، تولید ناخالص ملی ۲۰ درصد و اشتغال ۱۳ درصد است.

به گفته اسلامی، بخش مسکن از معدود بخش‌هایی است که عوامل کافی برای تولید وجود دارد و همه نهاده‌های آن داخلی است و از هیچ عامل خارجی تأثیرپذیر نخواهد بود، بنابراین اگر اعتمادآفرینی انجام شود، بخش مسکن می‌تواند سهم خود در تولید را به دست بیاورد.

وی با تأکید بر اینکه مسکن به قوام و منزلت‌خانواده هم مرتبط است، گفت: فعالان این عرصه با اعتمادآفرینی، سرمایه خود را در این بخش به کار گرفته‌اند بنابراین از سال ۹۷ که با حضور رئیس‌جمهور از طرح اقدام ملی مسکن رونمایی شد تاکنون در این مدت وزارت راه و شهرسازی توانست ثبت‌نام‌ها را تکمیل کرده و پس از شناسایی واجدان شرایط واقعی و همچنین تهیه اراضی مورد نیاز، ساخت برخی از این واحدها را به انتها برسد. همچنین ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد از طرح ملی مسکن به مردم تحویل می‌شود.

وی گفت: ما ناکامی ویژه‌ای در بافت فرسوده داریم علت آن هم این است که در بافت فرسوده باید همراه و هم‌سطح با مردم حرکت کنیم بنابراین دفاتر تسهیلگری راه‌اندازی کرده‌ایم، شهرداری‌ها هم باید کمک کنند تا قوانین ساخت و ساز در بافت فرسوده را تسهیل کنند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: تاکنون ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد از سهم ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده که به بانک عامل بخش مسکن، معرفی شده و ساخت آنها آغاز شده بود، وجود دارد و امروز ۶۰۰۰ واحد آن به بهره‌برداری می‌رسد.

اسلامی درباره نحوه واگذاری اراضی نیز گفت: بخش زیادی از پروژه‌هایی که امروز ساخت آنها آغاز می‌شود، اراضی آنها به صورت ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار خواهد شد. همچنین بخش دیگر که قیمت بالاتری دارد، به صورت مشارکت با بخش خصوصی یا ساخت توسط خود مردم است ضمن اینکه فروش اقساطی این زمین‌ها نیز از ۵ به ۱۰ سال افزایش یافته است که در قالب ۲۵۳ هزار واحد به مردم واگذار خواهند شد.

وی ادامه داد: امروز همه ۴۰۰ هزار تعهد وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت و واگذاری مسکن به این صورت اجرا می‌شود که هر فرد بداند کدام واحد را دریافت خواهد کرد و پروژه را در زمانبندی مشخص تحویل می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه از همه ظرفیت‌ها و اقشار مختلف استفاده کرده‌ایم، گفت: ۴۰ هزار واحد نیز امروز برای فرهنگیان کلنگ‌زنی می‌شود. همچنین ۶۹ هزار واحد نیز برای نیروهای مسلح کلنگ‌زنی خواهد شد و تعدادی واحد را برای مسکن کارگران شروع به کار خواهیم کرد؛ همه این واحدها غیر از آن ۴۰۰ هزار واحدی است که تعهد داده‌ایم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها