تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

افزایش شیوع «اختلالات روانی» /خدمات روان‌شناسی تبدیل به یک «کالای لوکس» شده است

  • 11 آبان 1399 - 14:09


رئیس سازمان نظام روان شناسی گفت:اکنون به خاطر محدودیت‌ها و مشکلات ایجاد شده ناشی از کرونا، نرخ شیوع نشانه‌های روان‌شناختی افزایش داشته است؛ به طوری که استرس، اضطراب، تعارض ،افسردگی ،وسواس و سایر نشانه‌ها رو به افزایش است.


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس،محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره اظهار داشت: سلامت روان در شرایط تحت فشار، به مخاطره می‌افتد.

وی ادامه داد: اکنون به خاطر محدودیت‌ها و مشکلات ایجاد شده از بابت ویروس کرونا و جنگ اقتصادی موجود مردم تحت فشار هستند. این وضعیت نرخ شیوع نشانه‌های روانشناختی را افزایش داده است؛ استرس، اضطراب، تعارض ،افسردگی ،وسواس و سایر نشانه‌ها رو به تزاید است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره  گفت: جسم و روان در تعامل یکدیگرند و هر کدام دچار عوارضی شوند بر دیگری اثر می‌گذارد، ما نمی‌توانیم جسم سالم داشته باشیم اما روان ناسالم؛بنابراین باید همزمان برای هر دو سرمایه گذاری و برنامه ریزی نمائیم.

حاتمی با بیان اینکه سلامت روان چند بعدی است و مسائل و مشکلات روی اندیشه، هیجان و رفتار که مولفه‌های اصلی روان است اثر می‌گذارد،تصریح کرد: مهمترین چالش سلامت روان این است که برای پیشگیری از عوارض روانی کرونا برنامه‌ای نداریم و متولی پیگیری در این باره وجود ندارد و یک امر حاشیه‌ای است.

وی اضافه کرد: در صورتی برعکس است ، نقش روان در سلامت به میزان نقش جسم یا حتی بیشتر است. سلامت روان مربوط به یک وزارتخانه یا نهاد نیست بلکه همه نهادها و سازمان ها و رسانه ها در پیشگیری و ارتقا سلامت روان نقش دارند.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره یادآور شد: کمیته ویژه مقابله با عوارض روانی درستاد ملی یک ضرورت است. اکنون ۹ ماه از ورود کرونا می‌گذرد، یعنی ۹ ماه با تاخیر این مساله عنوان می شود، پیش بینی ما حتی اگر کرونا رخت بربندد اما آثار روانی آن پابرجاست که باید برای این چالش بزرگ مقابله با عوارض روانی کرونا  یک حرکت ملی مقابله با اضطراب ملی را راه اندازی کنیم.

 حاتمی ابراز داشت: چالش دیگر، سطح سواد سلامت روان شهروندان است که با فرهنگ سازی و آموزش سطح سواد سلامت روان را افزایش دهیم در این باره صدا و سیما خیلی می‌تواند نقش آفرین باشد. اکثریت مردم با نشانه‌های اختلالات روانی آشنا نیستند و به همین لحاظ پیشگیری نمی‌کنند؛ به این خاطر یک نشانه ساده تبدیل به یک اختلال روانی غیر قابل علاج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چالش سوم سلامت روان و فضاهای مجازی است که افراد با هر تخصصی با بدون تخصص خود را روان شناس و مشاور در فضای مجازی معرفی می‌کنند و راهنمائی‌های غلط می کنند و باعث افزایش آسیب‌های اجتماعی و روانی می‌شوند. فضاهای مجازی افسار گسیخته در ذهن و اندیشه مردم اثر می‌گذارند. باید برای مدیریت فضاهای مجازی و فرهنگ استفاده از آن تمهیداتی اندیشیده شود.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره چالش چهارم بحث بیمه‌های پایه و تکمیلی است. مردم به لحاظ اقتصادی نمی‌توانند برای مسائل خود به روان شناس و مشاور مراجعه کنند و خدمات روان شناسی و مشاوره تبدیل شده است به یک کالای لوکس و درصد کمی از مردم می‌توانند از آن استفاده نمایند.

حاتمی ادامه داد: در قانون برنامه ششم بند ج ماده ۱۰۲ موضوع بیمه های پایه و تکمیلی تصویب شده است. در این شرایط بحرانی کمترین کار اینست مجلس با دولت همکاری کنند، مردم بتوانند از دفترچه های بیمه خدمات اجتماعی و درمانی برای خدمات روان شناسی و مشاوره استفاده نمایند. چالش پنجم عدم تصویب تعرفه ها می باشند.

وی متذکر شد: سازمان مدت هاست تعرفه ها را به هیات دولت پیشنهاد کرده است و در کمیسیون فرعی اقتصاد هم تصویب شده است اما از اعلام آن خودداری می شود. این امر موجب شده است افراد از مردم بابت ۴۵ دقیقه مشاوره مبالغ  خارج از مصوبه سازمان دریافت نمایند و این اجحاف به حق مردم است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره بیان داشت: اکنون ویروس کرونا وضعیت روانی مردم را دچار مشکل کرده است، از یک طرف خانواده هایی که دارای متوفی هستند، از طرف دیگر کسانی که درگیر کرونا هستند و در کنار آن کادر درمان و کل جامعه نیازمند خدمات روان شناسی و مشاوره می باشند. خصوصا اینکه مردم نیاز به آموزش دارند.

حاتمی افزود: سبک زندگی کرونایی، بسته های آموزشی، مهارت های کنترل خشم، استرس، مهارت مدیریت فرزندان در خانواده و از همه مهمتر نیاز دارند با مشاورین خود حرف بزنند، گفتگو کنند، لذا ضرورت طرح غربالگری سلامت روان اجرایی شود و برای همه ی ۲۲ میلیون خانواده شناسنامه سلامت روان تدوین شود.

وی  اضافه کرد: اگر خانواده‌های ما شناسنانه سلامت روان داشته باشند، وضعیت عوارض روانی کرونا مشخص می‌شود. کجا آموزش و کجا مداخلات روانشناختی انجام دهیم. امیدوارم برای ارتقا سلامت روان و مقابله با نابهنجاری های ناشی از کرونا که سلامت روان را به مخاطره انداخته است برنامه هایی تدوین شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها