حوادث

افزایش ۱۱ درصدی فوتی‌های تصادفات/ اسقاط‌ها صوری است

رئیس پلیس راهور گفت: در سال ۱۴۰۰ فوتی ها به ۱۳ هزار و ۱۵۴ نفر افزایش پیدا کرده، یعنی ۱۱.۷ افزایش فوتی‌های تصادفات را داشته ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ما در جاده‌ها یک پوشش نسبی داریم، پوشش پلیسی در شهرها از ۴۰ به ۴۵ درصد و در جاده‌ها از ۳۰ به ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۴ درصد حمل و نقل کشور به صورت زمینی است، اظهار کرد: ما بر اساس قانون چند مأموریت از جمله مدیریت بر ترافیک را در هزار و ۱۴۷ شهر کشور برعهده داریم.

رئیس پلیس راهور با اشاره به وجود ۳۸ میلیون وسیله نقلیه و ۴۴ میلیون دارنده گواهینامه در کشور، افزود: تقریباً ۳۴ درصد از سوانح رانندگی در جاده‌ها روی می‌دهد اما ۷۳ درصد جان‌باختگان در سوانح رانندگی جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند.

وی بیان کرد: بیش از چهار و ۶۰۰ دوربین جاده‌ای و پنج هزار و ۳۰۰ دوربین شهری داریم اما توسعه دوربین‌ها ضرورت دارد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در سال ۹۸، تعداد ۱۵ هزار و ۳۹۶ نفر در شهرها و جاده‌ها جان خود را از دست دادند یعنی ۴.۲ نفر کاهش نسب به سال ۹۸ داشتیم.

هادیانفر متذکر شد: در یک میلیارد پیمایش از ۳۳ نفر کشته در تصادفات به ۳۰ نفر کاهش داشته ایم. امیدواریم این شرایط را در سال ۱۴۰۰ هم تجربه کنیم.

رئیس پلیس راهور عنوان کرد: در ۹ ماهه امسال روند مطلوبی در تصادفات و جان باختگان تصادفات نداریم.

وی خاطرنشان کرد: ۳۲ درصد از کل وسایل نقلیه در کشور فرسوده است و ۸۰ درصد موتورسیکلت‌ها فرسوده هستند.

این مقام انتظامی یادآور شد: آن چیزی که به صورت اسقاط اکنون انجام می‌شود صوری است نه واقعی، این اسقاط‌ها واقعی نیست و روند درستی ندارد و تنها حواله باطل می‌شود.

هادیانفر تصریح کرد: بیش از ۵.۴ میلیارد تردد در جاده‌ها داشتیم یعنی ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته ایم. تهران، مازندران، البرز، گیلان و فارس بیشترین ترددها را داشته است.

رئیس پلیس راهور افزود: سرعت غیرمجاز ۳۵ درصد افزایش داشته است، عدم رعایت فاصله طولی ۲۱ درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: ۱۱ هزار و ۷۷۴ نفر فوتی در سال ۹۹ داشته ایم که در سال ۱۴۰۰ به ۱۳ هزار و ۱۵۴ نفر افزایش پیدا کرده ایم، یعنی ۱۱.۷ افزایش فوتی‌های تصادفات داشته ایم. البته ترددها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: سالانه ۳۰۱ هزار نفر در تصادفات مجروح، مصدوم و یا معلول شده اند که این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۲۴۸ هزار نفر رسیده است.

هادیانفر گفت: در خصوص عمده ترین علل تصادف مهمترین عامل عدم توجه به جلو با ۳۸ درصد است ۱۹.۵ درصد عدم رعایت حق تقدم و ۹.۱ درصد عدم کنترل وسایل نقلیه است.

به، گفته وی فوتی‌ها در تصادفات، ۳۲.۸ درصد مربوط به سرنشینان وسیله نقلیه، ۲۴.۵ درصد مربوط به رانندگان، ۲۳.۳ درصد مربوط به موتورسیکلت سواران و ۱۹.۴ درصد عابرین پیاده هستند؛ ۵۱ درصد فوتی‌ها در سر صحنه فوت می‌کنند و ۶ درصد در حین انتقال و ۴۳ درصد در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند.

در حال تکمیل…

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا