اقتصاد

افزایش ۳۶ درصدی تحویل خودرو از ابتدای امسال/ ۲۴۶ هزار خودرو تحویل مشتریان شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تاکنون گام های بلندی در حوزه تولید برداشته شده است، افزود: در سه ماه نخست سال جاری تعداد ۲۴۶ هزار خودرو تحویل داده شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۳۶ درصدی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید رضا فاطمی امین در سخنرانی پیش‌ از خطبه‌های نماز جمعه تهران به دستاوردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم در این زمینه مربوط به حوزه معدن است که رهبر معظم انقلاب همیشه تاکید زیادی به این حوزه داشته اند، چراکه یکی از نقاط آغاز چرخه تولید، حوزه معدن است.

وی با تاکید بر اینکه شناسایی ذخایر معدنی نخستین بحثی است که در حوزه معدن مطرح می شود، گفت: متاسفانه در این زمینه عقب هستیم و نسبت به ذخایر دقیق آن و نیز به چگونگی برداشت آن بی اطلاعیم.

فاطمی امین خاطرنشان کرد: در همین راستا اقدام ویژه‌ای از مهر سال گذشته انجام شد و شناسایی ذخایر معدنی را به دقت در همه نقاط امیدبخش کشور یعنی از خراسان جنوبی تا کردستان، سیستان و بلوچستان و سایر مناطق انجام دادیم.ذخایر با ارزشی درخراسان جنوبی کشف شد که به زودی نسبت به آنها اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی موضوع دیگر را مربوط به برداشت از معادن دانست و افزود: در سال گذشته 500 میلیون تن مواد معدنی برداشت شده اما کمتر از یک درصد به صورت خام صادر شد. 99درصد از استخراجی که از معادن انجام شد  در چرخه تولید مورد استفاده قرار گرفت و به جرات می توان گفت صادرات مواد معدنی بسیار کم و در حد یک درصد بوده است که می توان از آن به عنوان افتخاری بزرگ یاد کرد.

فعال شدن 50 پروژه بزرگ سرمایه گذاری

فاطمی امین از سرمایه گذاری به عنوان موضوع مهم دیگر یاد کرد و اظهار داشت: اگر به دنبال اشتغال و رشد اقتصادی هستیم علاوه بر اینکه باید به خوبی از ظرفیت های موجود استفاده کرد باید مساله سرمایه گذاری به عنوان اقدامی مهم و زیرساختی مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در سال های اخیر توجه چندانی به موضوع سرمایه گذاری نشده است، گفت: سال هایی را داشته ایم که سرمایه گذاری کمتر از سرمایه گذاری های قبلی بوده است و حتی برای نرخ استهلاکی که داشتیم سرمایه گذاری انجام نشده بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته سرمایه گذاری 42 پروژه بزرگ معدنی و نیروگاهی به مبلغ 17 میلیارد دلار آغاز شد، افزود: این موضوع نویدبخش  تولید و اشتغال در سال های آینده است. در دهه تولید و تجارت حدود 50 پروژه بزرگ با 32 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و 12 هزار اشتغال فعال می شود.

عدم وجود توزیع جغرافیای مناسب در سرمایه‌گذاری
وزیر صنعت، معدن و تجارت به  عدم وجود توزیع جغرافیای مناسب در سرمایه‌گذاری اشاره کرد و افزود: در برخی از شهرها بیش از حد فعالیت‌های صنعتی، معدنی و تجاری مستقر شده و در مقابل در دیگر شهرها شاهد بیکاری بالا و مهاجرت هستیم.

وی اظهار داشت: اقدام ویژه ای را که وزارت صمت در دستور کار قرار داد آمایش صنعت، معدن و تجارت است که مطالعات انجام شده است و ضمن تفکیک شهرستانها، طرح هایی را برای  شهرهایی که با اشتغال پایین همراه هستند، شناسایی کرده ایم.

فاطمی امین ادامه داد: در یک یا 2 ماه آینده به تدریج طرح ها فعال می شوند تا از این طریق شاهد توازن  منطقه ای در حوزه سرمایه گذاری باشیم.

افزایش 40 درصدی صادرات در در بهار 1401
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعتقاد بر اینکه اتفاقات بسیار خوبی در حوزه صادرات رخ داده است، گفت: افزایش صادرات در سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 40 درصد بود، همچنین در بهار 1401 نسبت به بهار 1400 هم حدود 40 درصد افزایش صادرات صورت گرفت.

وی ادامه داد: به طور متوسط از ابتدای سال 1401 تاکنون هر هفته حداقل یک هیات خارجی وارد کشور شده است.

فاطمی امین گفت: آغاز ارتباط بین استان های کشورهای دیگر و نیز استان های مربوط به ایران اقدام جدیدی است که برای تعمیق بخشیدن صادرات و نیز تقویت تجارت خارجی در دستور کار قرار گرفته است. 

افزایش 36 درصدی تحویل خودرو در سه ماه نخست 1401
وزیر صنعت، معدن و تجارت  افزود: در سه ماه نخست سال جاری تعداد 246 هزار خودرو تحویل داده شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 36 درصدی همراه شده است.

وی ادامه داد: تعداد خودروهای کف 170 هزار دستگاه بود، در پایان خرداد سال جاری 42 هزار دستگاه خودرو شد، نسبت به 143 هزار دستگاه خودرو در مدت مشابه سال گذشته 70 درصد کاهش داشته است که تولید هم به همین میزان افزایش خوبی داشته است.

ادامه دارد…

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا