تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

افزایش ۵ برابری میزان مصرف اکسیژن در بیمارستان‌ها/ وخیم‌تر شدن حال بیماران

  • 14 آبان 1399 - 16:29


معاون ستاد مبارزه با کرونا در شهر تهران گفت: با افزایش ۵ برابری میزان مصرف اکسیژن به دلیل شروع بیماری کووید ۱۹ مواجه هستیم.


به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، رضا جلیلی خشنود در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره اخبار منتشر شده درباره کاهش منابع اکسیژن بیمارستانی گفت: میزان مورد نیاز و مصرف اکسیژن توسط بیماران کرونایی بسیار بالا است و گاهاً به ۲۰ لیتر در دقیقه می رسد. برای تامین اکسیژن مورد نیاز از دستگاه های اکسیژن ساز، اکسیژن مایع و یا کپسول‌های اکسیژن استفاده می‌شود. در شرایط عادی ما مشکلی برای تامین اکسیژن در مراکز درمانی نداشتیم و نخواهیم داشت اما با افزایش ۵ برابری میزان مصرف اکسیژن به دلیل شروع بیماری کووید ۱۹ مواجه هستیم.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر ورودی ها به بیمارستان ها تا 7 هزار نفر در روز و نیاز آنها به اکسیژن بالا گفت: طبعا میزان مصرف ما نسبت به سابق چند برابر شده است . طبیعتا ساخت ، حمل و نصب دستگاه های اکسیژن ساز نیاز به زمان دارد که البته از چندماه پیش تمهیداتی برای آنها در نظر گرفته شده است. در حال حاضر تا تامین دستگاه های اکسیژن ساز جدید، در بخش اورژانس از تانک‌های اکسیژن مایع که نصب سریع دارند و یا کپسول اکسیژن استفاده می کنیم.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش با اشاره  به وخیم شدن حال مراجعه کنندگان و افزایش فوتی ها گفت: آمار تلفات در تهران طی روزهای گذشته با نوساناتی مواجه شده است. با توجه به اینکه خیلی از بیماران به بیمارستان ها مراجعه نکرده و در خانه خوددرمانی می کنند روند فزاینده ای در مراجعه کنندگان با حال وخیم تر داریم. در حال حاضر تراکم جمعیت بیماران کرونایی در بیمارستان ها بسیار بالا است و حال عمومی افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها به نسبت اسفند ماه بسیار وخیم تر است. بیماران در حال حاضر با  حال عمومی بدتر،علائم شدید ریوی و به صورت فامیلی و خانوادگی به ما مراجعه می‌کنند و تعداد ترخیص ها کاهش یافته اند.

وی با اظهار تاسف از روند فعلی کرونا خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد بیماران بسیار زیاد است و فکر می‌کنم تا در ماه‌های آینده با روند افزایشی این وضعیت مواجه شویم.

معاون ستاد مبارزه با کرونا در شهر تهران افزود: به نظر می رسد که شیوع آنفولانزای H1N1 و کووید ۱۹ در آذر و دی ماه با یکدیگر تداخل خواهند داشت و این اتفاق می‌تواند علتی بر افزایش تعداد بیماران باشد.

خشنود درباره قرنطینه کردن شهر تهران اظهار داشت: ما در چندین نوبت به دلیل شرایط فوق قرمز در خواست تعطیلی تهران را ارائه دادیم. این درخواست باید توسط ستاد کل مبارزه با کرونا نهایی و اجرا شود. ما بعنوان ستاد مبارزه با کرونا تنها پیشنهاد دهنده برخی طرح‌ها هستیم و تصمیم گیری های مهمی مثل قرنطینه کردن شهر تهران، تعطیلی مشاغل و ادارات و مدارس باید توسط مقامات بالادستی تعیین شود با توجه به عبور وضعیت تهران از حالت قرمز امیدواریم تا مقامات بالادستی با اجرایی شدن طرح های محدودیتی سخت تر موافقت کنند تا کادر درمان بتوانند تجدید قوایی بکنند و ما از این سونامی عبور کنیم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها