تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری

  • 22 فروردین 1400 - 15:55

مشهد – مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی از افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا نوری با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری با احتساب ۴ درصد افت مفید و ۱ درصد افت غیر مفید ۴۰ هزار ریال خواهد بود، گفت: نسبت به سال گذشته در سال جدید قیمت خرید تضمینی گندم ۶۰ درصد افزایش داشته است.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی بیان کرد: در سال گذشته ۴۳۷ هزار و ۶۸۰ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با ارزش ۱۰ هزار و ۹۷۲ میلیارد ریال خریداری و ذخیره سازی شد.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم یکی از مهمترین اقدامات دولت در راستای حمایت و پشتیبانی از تولید است، افزود: بنا بر اعلام دستگاه‌های مربوطه در سال جاری ۲۶۸ هزار و ۳۰۰ هکتار از مزارع استان زیر بار کشت گندم خواهد رفت که پیش بینی می‌شود از این میزان سطح زیر کشت ۴۸۶ هزار و ۱۹۸ تن گندم تولید و ۳۸۵ هزارتن گندم به صورت تضمینی از گندمکاران خریداری شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده در حوزه کنترل کیفیت گندم‌ها، گفت: در سال جاری محموله‌های گندم با ۲ درصد سن زدگی بدون کسر بها تا ۴ درصد سن زدگی با ۲۵۰ ریال کاهش و بیش از ۴ درصد سن زدگی با ۱۰۰ ریال کاهش قیمت در ازای هر کیلو گندم مواجه خواهد شد.

وی افزود: در سال جاری در راستای حمایت از تولید و دسترنج کشاورزان از الک ۲ در ۲ میلیمتری در آزمایشگاه‌های مراکز خرید استفاده خواهد شد که این خود باعث کاهش میزان افت در محموله‌های گندم می‌شود.

نوری اظهار کرد: ثبت مشخصات در سامانه پهنه‌بندی و افتتاح حساب در بانک عامل پرداخت‌کننده وجه گندم یعنی بانک کشاورزی از جمله ملزوماتی است که قبل از شروع فصل خرید تضمینی، کشاورزان نسبت به آن باید اقدام نمایند.

گفتنی است؛ در سال جاری بیش از ۵۵ مرکز و کمسیون خرید تضمینی در سطح استان به خدمت رسانی به کشاورزان مشغول خواهند بود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها