بین الملل

افغانستان انتقال تجهیزات نظامی از خاک این کشور به آذربایجان را رد کرد


وزارت امور خارجه‌ افغانستان ادعاها مبنی بر دخالت این کشور در منازعه قره‌باغ، از طریق انتقال افراد و تسلیحات از خاک افغانستان به خاک آذربایجان را رد کرد.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه‌ افغانستان اعلام کرد هیچ‌گونه دخالتی در منازعه‌ نظامی «قره‌باغ»، منطقه مورد مناقشه میان کشورهای ارمنستان و آذربایجان ندارد.

کابل تاکید کرد افغانستان گزارشات برخی از رسانه‌ها مبنی بر دخالت این کشور در منازعه نظامی میان ارمنستان و آذربایجان را به‌شدت رد می‌کند.

همچنین در این بیانیه با اشاره به ادعای اداره‌ خدمات امنیت ملی ارمنستان مبنی بر انتقال افراد و تسلیحات از خاک افغانستان به خاک آذربایجان، نیز آمده است که افغانستان این ادعاها به‌شدت رد می‌کند. اداره خدمات امنیت ملی ارمنستان اخیرا گفته است که این انتقال توسط پروازهای غیرنظامی آزری «راه ابریشم» صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه افغانستان همچنین تأکید کرد که این کشور به‌عنوان قربانی جنگ بر حل مسالمت‌آمیز بحران آذربایجان و ارمنستان براساس قطع‌نامه‌های شورای امنیت ملل متحد و تصامیم گروه «مینسک» تأکید می‌کند.

این درحالی است که وزارت خارجه افغانستان در هفتم مهرماه در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌های شدید نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه «نگورنو – قره‌باغ» اعلام کرده بود که افغانستان از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان پشتیبانی می‌کند.

کابل اعلام کرده بود که «منطقه‌ی نگورنو – قره‌باغ» به‌عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده و افغانستان خواهان پایان اشغال نگورنو – قره‌باغ بوده و در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.»

وزارت خارجه‌ افغانستان همچنین خواهان برقراری آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز شده بود.

به دنبال آن، شورای ملی ارمنستان از دبیرخانه‌ی مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی یا «CSTO» رسما خواست که روند لغو عضویت افغانستان در این سازمان را آغاز کند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به این خواست ارمنستان گفت که در مورد لغو، انفصال و یا تعلیق عضویت اعضای ناظر سازمان پیمان امنیت جمعی، شورای رهبری این سازمان تصمیم می‌گیرد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا