افغانستان: تصاویر آزار و اذیت اتباع در ایران صحت ندارد

  • 17 آذر 1399 - 15:22
افغانستان: تصاویر آزار و اذیت اتباع در ایران صحت ندارد


وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که ویدئو و تصاویر منتشر شده منتسب به ادعای آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران حقیقت ندارد.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت خارجه افغانستان امروز دوشنبه (17 آذر) با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که در تماس سفارت این کشور در تهران، با مقامات ایرانی و برخی شخصیت‌های افغانستانی در شهرهای مختلف ایران مشخص شد که ویدئوهای منتشر شده مشخص نیست که در کجا صورت گرفته است.

سفارت افغانستان در ادامه، از قول چندین نفر از نمایندگان مهاجران مقیم ایران و فعالان حمایت از مهاجرین در شهر کرمان نوشت این افراد از وقوع چنین برخوردهایی اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان همچنین تاکید کرد: متاسفانه تعدادی از شهروندان افغان توسط باندهای قاچاق به طور غیرقانونی به ایران آورده می‌شوند که سبب حوادث تلخ همچون تصادف، گروگان‌گیری و گاهی سبب از دست دادن جانشان می‌شود.

به گزارش فارس، پس از انتشار این ویدئو نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد انتشار تصاویری از اهانت به براداران افغانستانی در فضای مجازی باعث آزردگی خاطر همه هموطنان ایرانی شد و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود دانست رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

بر اساس اعلام نیروی انظامی جمهوری اسلامی ایران، بررسی های فنی حاکی از آن است که فیلم منتشر شده در فضای مجازی در کشور ایران اتفاق نیفتاده و نیروی انتظامی قویا این موضوع را که در ایران اسلامی چنین رفتاری با برادران مسلمان افغانستانی رخ داده باشد، تکذیب می‌کند.

همچنین به‌دنبال این موضوع، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز مقامات مسئول دولت این کشور را به دقت بیشتر در نشر اخبار و عدم تعجیل در صدور بیانیه‌های رسمی دعوت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: زمانی که قرار است در روزهای آینده خط آهن خواف – هرات به عنوان نماد یکی از بزرگترین همکاری‌های فیمابین از سوی روسای جمهور دو کشور افتتاح شود، مراقبت از اقدامات ‌مشکوک بدخواهان روابط، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

سفارت ایران در کابل نیز روز شنبه در پی انتشار دو ویدئو با موضوع ضرب و شتم اتباع محترم افغان در ایران و متعاقب آن صدور بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان مبنی بر پیگیری این امر، اعلام کرد بلافاصله تحقیقات فنی گسترده‌ای توسط نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه ایران در این رابطه آغاز و مشخص گردید که با نهایت تاسف عواملی در داخل افغانستان با هدف تخریب روابط و ایجاد تنش‌های مقطعی در مناسبات دو کشور؛ اقدام به پخش این ویدئوها که یکی مربوط به کشوری بجز ایران و دیگری مربوط به پنج سال پیش می‌باشد، نموده‌اند.

در بیانیه سفارت ایران در کابل آمده است که تردیدی نیست مناسبات دو کشور برادر و همسایه بر اصول و پایه‌های محکمی استوار است که اقدامات بدخواهان خللی در استحکام آن به وجود نیاورده و بالعکس موجب هشیاری بیش از پیش مقامات دو کشور در برخورد با عوامل ایجاد جنگ روانی و بازی‌های تبلیغاتی در آینده خواهد شد.

گفتنی است در پی انتشار این ویدئوها در فضای مجازی وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که در این باره تحقیقات لازم را انجام می‌دهد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0