تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021

السیسی: تداوم بحران سد «النهضه» پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت

  • 24 فروردین 1400 - 9:02

رئیس جمهور مصر در جریان دیدار با وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: عدم حل و فصل پرونده بحران سد النهضه پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر دیدار و گفتگو کرد. این دیدار در شهر قاهره، پایتخت مصر انجام شد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این دیدار در خصوص آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند. طرف‌های روسی و مصری همچنین بر لزوم تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف تأکید کردند.

السیسی در این دیدار در خصوص پرونده بحران سد النهضه خطاب به وزیر خارجه روسیه گفت: در خصوص پرونده سد النهضه، عدم دستیابی به توافقی که مورد رضایت تمامی طرف‌ها باشد، پیامدهای وخیمی را به دنبال خواهد داشت.

رئیس جمهور مصر در ادامه یادآور شد: مصر به تلاش‌ها برای حل و فصل بحران سد النهضه ادامه می‌دهد اما در عین حال نمی‌تواند از حقوق آبی خود چشم پوشی کند. عدم حل بحران سد النهضه می‌تواند بر صلح و ثبات منطقه تأثیر بگذارد.

رئیس جمهور مصر چندی پیش نیز در خصوص پرونده بحران سد النهضه تأکید کرده بود: بحران سد النهضه باید یک توافق قانونی میان طرف‌های مختلف حاصل کند؛ توافقی که بتواند خواسته‌ها و حقوق مصر را تأمین کند.

عبدالفتاح السیسی در ادامه تصریح کرد: توافقی که می‌بایست میان سه کشور مصر، اتیوپی و سودان در خصوص سد النهضه حاصل شود، باید الزام آور باشد به گونه‌ای که تمامی طرف‌ها به آن عمل کنند.

گفتنی است، سودان و اتیوپی فرایند آبگیری از سد النهضه را آغاز و اعلام کرده‌اند این فرایند ۳ سال به طول خواهد انجامید. این درحالی است که مصر درخواست کرده است فرایند مذکور در طول مدت زمان ۱۰ سال انجام شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها