المپیک ۲۰۲۰ توکیو| بنا: انتظار داشتم ساروی فینالیست شود/ نجاتی در آینده حسرت می‌خورد/ در ریو من گریه کردم، در توکیو شاگردانم

  • 11 مرداد 1400 - 17:32
المپیک ۲۰۲۰ توکیو| بنا: انتظار داشتم ساروی فینالیست شود/ نجاتی در آینده حسرت می‌خورد/ در ریو من گریه کردم، در توکیو شاگردانم

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران گفت که انتظار داشت محمدهادی ساروی را در فینال مسابقات المپیک ۲۰۲۰ ببیند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از توکیو، محمد بنا پس از مسابقات امروز (دوشنبه) کشتی فرنگی و عدم راهیابی دو نماینده ایران به فینال و پنجمی امین میرزازاده گفت: میرزازاده قرعه سختی داشت و به دو حریفی باخت که در این وزن جزو بزرگترین‌های کشتی هستند. لوپس دارای سه مدال طلای المپیک است و حریف رده‌بندی او هم‌ امروز سومین مدالش را گرفت. در مجموع این دو حریف امین، دو رقیب تافته جدابافته در کشتی فرنگی هستند و هر کشتی‌گیر دیگری هم مقابل آنها قرار می‌گرفت، شانس برد کمی داشت.

وی در مورد عملکرد گرایی و‌ ساروی عنوان کرد: صبح با کشتی‌های زیبای این دو خیلی خوشحال شدیم. فکر می‌کردیم هر دو می‌توانند به فینال برسند، اما در نهایت آنها به دو کشتی‌گیر باتجربه و کشتی‌بلد برخورد کردند. داوری در مسابقات ساروی و گرایی و به‌ویژه علی گرایی داوری تأثیرگذار بود. هادی ساروی راحت‌ می‌توانست کشتی را ببرد، اما سوت‌های زیادی زده شد. از قبل به او تذکر داده بودم، اما در نهایت به او دو پوئن اخطار دادند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد درخواست از داور برای بازبینی کشتی ساروی و تأثیری که در نتیجه کشتی گذاشت، اظهار داشت: این موضوع باز هم فرقی در نتیجه نمی‌کرد. فاصله ۵ امتیاز بود و در نهایت ۶ امتیاز می‌شد. چلنجی (چالشی) که در مورد گرایی کردیم، دو امتیاز گرفت.

بنا در پاسخ به این پرسش که آیا عملکرد کشتی‌گیران همان بود که او تصور می‌کرد یا خیر، خاطرنشان کرد: من خیلی بیشتر از این انتظار داشتم. قبل از اعزام به توکیو برخی مقایسه‌هایی با المپیک لندن می‌کردند. مثلاً در مورد علیرضا نجاتی تحلیل‌هایی داشتند، اما نجاتی ۲۲ سال سن و کلّاً یک مدال برنز جهانی دارد. وقتی صحبت از المپیک لندن می‌شود، باید گفت که کشتی‌گیران آن موقع قبل از المپیک، پنج مدال جهانی داشتند. تیم ما اکنون جوان است و این مقایسه‌ها خوب نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: به من گفتند پس از نتایج امروز، برخی نوشته‌اند بدنسازی ایراد داشته است. همیشه از این حرف‌ها زده می‌شود و گوشم سال‌هاست که از این حرف‌ها پُر است.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این پرسش که آیا او معتقد است نباید از کشتی فرنگی توقع مدال داشت، بیان کرد: چرا نباید داشت؟ از تهران که به سمت توکیو می‌آمدیم، می‌گفتند باید سه تا پنج مدال باید بگیریم. انگار همه حریفان خوابیده‌اند تا همه مدال‌ها را ما بگیریم. به هر حال این توقعی است که مردم از کشتی دارند و من نمی‌توانم به مردم و کارشناسان بگویم انتظار نداشته باشند.

بنا در جواب به این پرسش که توقع خودش چه بوده است، گفت: عنوان کرد: توقع داشتم هادی ساروی حتماً فینالیست شود که متأسفانه نشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا توصیه‌ای به ساروی کرده که او گوش نکرده باشد، اظهار داشت: خیر. هر نکته و اشکال فنی بوده، گردن سرمربی است. اگر هم کسی اشتباهی کرده باشد، تقصیر سرمربی است.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد اینکه شاید اگر قرعه فرنگی‌کاران کشورمان بهتر می‌شد، شرایط بهتری در انتظار آنها بود، تصریح کرد: شما گرایی را ببینید و قرعه او‌ را با کشتی‌گیر روس مقایسه کنید. اگر امین میرزازاده آن سمت جدول بود، فینالیست می‌شد. این مسائل پیش می‌آید و من نمی‌توانم بگویم چون این قرعه بوده، اینگونه شده است.

بنا در ادامه افزود: کشتی گیر من در این حد است و زمان هم دارد. او جوان و تازه ۲۱ ساله است. کشتی‌گیرانی که امروز مدال گرفتند، یک سال دیگر می‌روند، اما کشتی‌گیران ما جوان هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از گرایی هم توقع صعود به فینال را داشته است یا خیر، عنوان کرد: من از همه انتظار و توقع داشتم که به فینال بروند. این خواسته و آرزوی مردم و من به عنوان سرمربی است. پیش از این نیز گفته بودم برای همه شانس مدال متصور هستم، اما یک لحظه اشتباه، همه چیز را خراب می‌کند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره اینکه چقدر احتمال می‌دهد گرایی و ساروی ‌بتوانند فردا مدال برنز بگیرند، اظهار داشت: ٩٩ درصد. امیدوارم تا فردا این دو کشتی‌گیر را آماده و جمع و جور کنیم؛ چرا که این دو به همراه سایر نفراتی که شکست خوردند، در حال گریه کردن هستند.

بنا خاطرنشان کرد: در المپیک ریو من هم گریه می‌کردم و امروز شاگردانم اشک می‌ریزند. آن موقع به دلیل اینکه حمید سوریان با ٧ طلای جهان، امید نوروزی و قاسم رضایی نتیجه نگرفتند گریه کردم، اما حالا چند جوان دلاور دارم و اگر من هم نباشم، آنها می‌توانند برای چهار پنج سال برای تیم ملی کشتی بگیرند. نجاتی و میرزازاده ٢٢ ساله هستند و تیم ما خیلی جوان است.

« آیا مدال نگرفتن کاروان ایران در چند روز گذشته، تأثیری در عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی داشته است یا خیر؟» بنا در پاسخ به این سوال بیان کرد: طبیعتاً تاثیر دارد. وقتی می‌بینی و می‌شنوی تیم‌های مختلف نتیجه لازم را نگرفته‌اند، این موضوع ناخودآگاه تأثیر خود را می‌گذارد. با این حال اگر حرفه‌ای باشیم، هر کسی باید کار خودش را انجام دهد.

وی درباره اینکه در المپیک توکیو به دنبال میدان دادن به جوانان و پشتوانه‌سازی بود، گفت: نسل قبلی رفت و ما جوانگرایی کردیم که این موضوع زمان‌بر است؛ چه با من و چه بدون من.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درخصوص اینکه قرار است این اتفاق با او رقم بخورد یا خیر، اظهار داشت: کسی از فردای خودش خبر ندارد. قرارداد من دلی است و روی کاغذ چیزی نمی‌نویسم. سوریان به عنوان نایب‌رئیس فدراسیون مانند پسرم است و علیرضا دبیر نیز همانند برادرم.

« برخی ورزشکاران رشته‌های دیگر پس از ناکامی در المپیک، از کمبود امکانات و مشکلات صحبت کرده‌اند. آیا این موضوع شامل حال کشتی فرنگی نیز می‌شود یا خیر؟»، بنا در پاسخ به این پرسش خاطرنشان کرد: خیر. همه امکانات در دو سالی که من برگشتم، در اختیارمان بود؛ چه در زمان بنی‌تمیم، چه نعمتی و چه دبیر. علیرضا دبیر هم تلاش کرد تمام امکانات را در اختیار ما بگذارد و من هم به او گفتم تغییر نسل زمان می‌برد. اگر شما نتایج دو سال گذشته را نگاه کنید، پی به این موضوع می‌برید. در المپیک توکیو، روسیه به دنبال برنز است و ما هم به دنبال برنز هستیم.

وی با اشاره به شانس کسب دو مدال برنز و آغاز رقابت محمدرضا گرایی از فردا عنوان کرد: مطمئن باشید دست‌مان به مدال می‌رسد. فردا بستگی به تلاش و غیرت رضا گرایی دارد که مدال خوشرنگ بگیریم یا نه. هرچند نمی‌توان المپیک را حدس زد و قبل از المپیک لندن هم کسی فکر نمی‌کرد آن نتایج رقم بخورد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این پرسش که آیا حسرت چیزی را می‌خورد یا خیر، تصریح کرد: برای بچه‌هایم از جمله علیرضا نجاتی حسرت می‌خورم. برای او نوشتم حسرتم این است که می‌دانم چقدر در آینده حسرت خواهی خورد.

بنا درباره اینکه این موضوع را کجا نوشته است، بیان کرد: درد دل‌هایم و چیزهایی را که بچه‌هایم روی‌شان نمی‌شود بگویند، برای همدیگر می‌نویسیم و به هم ارسال می‌کنیم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0