سیاسی

امضای نخستین تفاهم‌نامه اجلاس کارگروه مشترک امنیتی ایران و تاجیکستان

نخستین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین معاونان وزرای کشور دو طرف به پایان رسید.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نخستین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان با امضای تفاهمنامه‌ای بین معاونان وزرای کشور دو طرف به پایان رسید.

این اجلاس از  ۳۱  خرداد تا  ۲ تیر ماه امسال با حضور سید مجید میراحمدی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و هیات همراه و رحمان‌زاده، معاون وزیر امور داخله جمهوری تاجیکستان و هیات تاجیک در شهر دوشنبه برگزار شد.

این کارگروه مشترک امنیتی در اجرای موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی ایران و تاجیکستان مورخ ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) تشکیل شد.

در این کارگروه، دو طرف راه‌های ارتقای روابط دو کشور در زمینه‌هایی چون امنیتی، انتظامی، مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات در حوزه‌های پلیسی، پیگرد مجرمان تحت تعقیب، آموزش نیروهای متخصص بخش‌های مختلف پلیس و وزارت کشور طرف‌ها، هماهنگی برای استقرار افسر رابط انتظامی، هماهنگی برای لغو روادید بین دو کشور، همکاری و تبادل تجربیات در امنیت مرزها  را مورد تفاهم قرار دادند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در این سفر همچنین با رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجیکستان ملاقات و گفت‌وگو کرد.

رحیم‌زاده با ابراز خشنودی از اینکه تشکیل کارگروه مشترک امنیتی، موجب تقویت روابط و اجرایی شدن توافقات قبلی مقامات عالی دو کشور خواهد شد،  آمادگی جمهوری تاجیکستان و وزارت امور داخلی این کشور را برای توسعه روابط در همه زمینه ها از جمله مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر  اعلام کرد. 

وی رفع تهدیدات منطقه‌ای و تروریسم را درسایه همکاری نزدیک‌تر دو کشور عنوان کرد و خواستار اجرایی شدن توافقات سران دو کشور و همچنین بندهای مورد توافق در کارگروه مشترک امنیتی دو کشور شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار، تشکیل کارگروه مشترک امنیتی و توافقات شکل گرفته در آن‌ را، موجب ارتقای امنیت دو کشور و خنثی شدن تهدیدات دشمنان دو ملت دانست و بر اراده جدی طرف ایرانی برای اجرایی شدن توافقات مقامات عالی و سران دو کشور، در راستای تقویت روابط در همه زمینه‌ها تاکید کرد. 

وی با اعلام اینکه امنیت تاجیکستان را امنیت ایران می دانیم، آمادگی ایران را برای هر نوع کمکی در این زمینه اعلام و اظهار امیدواری کرد کارگروه مشترک امنیتی دو کشور  بتواند  بسترهای لازم را در این خصوص فراهم سازد. 

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران با اشاره به اشتراکات تمدنی، فرهنگی و زبانی دو کشور ایران و تاجیکستان، تسهیل سفر و تردد شهروندان دو کشور برای مبادلات تجاری، فرهنگی و اقتصادی را عامل مهمی برای توسعه و پیشرفت دو کشور دانست و خواستار اهتمام دو طرف برای فراهم کردن شرایط لغو روادید اتباع دو کشور شد.


انتهای پیام/

منبع خبرگزاری ایلنا

دکمه بازگشت به بالا