تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021

امنیت نقطه صفر مرزی در دستان مرزبانان/در سرما و گرما پای کارند

  • 11 آبان 1399 - 9:05

آستارا- مرزبانان هنگ مرزی آستارا با جان و دل و آمادگی دفاع کامل از مرز در سرما و گرما با چشمانی تیزبین از مرزهای ملی حراست کرده و از هیچ سختی نمی‌هراسند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – مهدی حسین نژادی: ایمان واقعی را در دل مرزبانان باید کشف کرد که به دور از خانواده و در سرمای استخوان سوز کوهستان و شرجی پرحرارت تابستان خدمت صادقانه خود را به میهن اسلامی با جان و دل انجام می‌دهند.

جانفشانی‌های شبانه روزی مرزبانان که از جان و زندگی و همچنین از بهترین لحظات جوانی خود می‌گذرند، برای آرامش مردم است تا کشور را از هر نوع تردد غیر مجاز و ضربات ناگهانی دشمن حفظ کنند. مرزبانان جمهوری اسلامی ایران مردان رشید و محکمی هستند با نشان مهربانی بر دل که با گام‌های استوار خود، وجب به وجب مرزهای کشور را زیر چتر حفاظت خود دارند تا ملت ایران اسلامی امنیت را با همه وجود خود حس کنند.

مرز یعنی ناموس

مرز یعنی ناموس و مرزبانانی که وطن دوستی شاخصه اصلی آنان است دلیرانه و بی ادعا همچون صخره بر کوه، در بدترین شرایط جغرافیایی، بیدار و آگاه برای پاسداری از سرزمین مادری خود تلاش می‌کنند.

کشوری به پهناوری ایران و مرزهایی با این گستردگی، به خودی خود نمی‌تواند امن باشد و امنیت امروز مرزهای کشورمان با توجه به بی ثباتی و درگیری‌ها و ناامنی‌هایی که پیرامون کشور ما است، همه و همه مرهون با هم بودن و در کنار هم بودن مرزبانان و مرزنشینان غیور کشور است که دست در دست هم از کیان ایران اسلامی دفاع می‌کنند.

میهن، امروز وامدار کیاندارانی است که در راه افزایش امنیت ملی، با قلبی که دعاهای مردم ایران زمین به آن گرمی می‌بخشند، خدمت می‌کنند.

اراده مردان محکم مرزبانی

طاقت آوردن در برخی از نقاط صفر مرزی که در ارتفاعات واقع شده از توان بسیاری خارج است، اما اراده مردان محکم مرزبانی بر همه سختی‌ها فائق آمده که نتیجه اش مرز و بومی امن و ایمن است.

امنیت از نقطه صفر مرزی شروع می‌شود و تا عمق کشور برقرار و پایدار است و در این رابطه مرزبانان نقش بسزایی دارند و مرزبانان هنگ مرزی آستارا در شمالی ترین مرز جمهوری اسلامی ایران و در استان گیلان و هم مرز با کشور جمهوری آذربایجان، دلیرانه از مرزهای ملی در این نقطه از کشور حراست می‌کنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با بیش از ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و با کشور جمهوری آذربایجان ۳۸ و نیم کیلومتر مرز خشکی و ۱۸ و نیم کیلومتر مرز آبی دارد.

آمادگی کامل هنگ مرزی آستارا

فرمانده هنگ مرزی آستارا در جریان بازدید از پاسگاه‌های مرزی فعال این شهرستان در منطقه گردنه کوهستانی حیران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خدمت مقدس مرزبانان در شرایط سخت سرما و گرما و در نقطه صفر مرزی، اظهار کرد: ایمان راسخ و اعتقاد قلبی، نقطه قوتی برای مرزبانان با غیرت ایرانی در شرایط سخت است.

سرهنگ نوذر مرادی با بیان اینکه هنگ مرزی آستارا با آمادگی کامل، تمامی توان و نیروهای خود را به کار بسته تا ضمن ارتقای سطح امنیت در مرزهای مقدس جمهوری اسلامی ایران، از بروز حوادث غیر مترقبه جلوگیری کند، افزود: مردم و مرزبانان دو عنصر تأثیرگذار در برقراری امنیت در مرزها هستند که ایجاد امنیت و حفاظت از مرزها با مشارکت این دو قشر رقم می‌خورد.

وی، با تاکید بر اینکه مرزبانان کشور در دورافتاده‌ترین نقاط مرزی و نواحی صعب العبور در حال خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و این نشان از اراده و عزم راسخ جان بر کفان مرزبانی است، گفت: مرزبانان و مرزنشینان همیشه پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و با دلاوری‌های خود همواره ترس را بر دل دشمنان افکنده‌اند.

فرمانده هنگ مرزی آستارا، تصریح کرد: افسران، درجه داران و سربازان فرماندهی مرزبانی ناجا با خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و حراست و پاسداری از مرزها و تمامیت ارضی کشور بالاترین درجات را نزد خداوند متعال دارند.

تأمین امنیت مرزها مهمترین رسالت مرزبانی

وی تأمین امنیت مرزها را مهمترین رسالت مرزبانی دانست و اظهار کرد: همراهی و همدلی خانواده مرزبانان، تأثیر بسیار مثبتی در روحیه و خدمت مرزبانان در مناطق مرزی و دور افتاده دارد.

مرادی با بیان اینکه امنیت کامل در نوار مرزی آستارا حاصل تعامل مرزنشینان و مرزبانان و اشرافیت مرزبانان در مرزهای منطقه است، گفت: آمادگی و توان رزمی مرزبانان در حفظ و کنترل مرزهای کشور ستودنی است.

وی اضافه کرد: هیچ ترددی در مرزها بدون اجازه مرزبانان انجام نمی‌شود و در این میان مرزبانان و مرزنشینان مکمل هم در تأمین امنیت پایدار و آرامش در مرزها هستند.

مرزهای گیلان جزو سرحدات امن

فرمانده هنگ مرزی آستارا با بیان اینکه حساسیت ویژه ای بر روی نقاط مرزی داریم و با جان و دل از مناطق مرزی کشور خود دفاع می‌کنیم، افزود: برای کنترل و تأمین امنیت مرزی، مرزبانان کشور به خصوص در استان گیلان زحمات زیادی می کشند و در سایه تلاش آنها، مرزهای کشورمان در شمال استان گیلان، جزو سرحدات امن محسوب می‌شود.

سرهنگ مرادی، تاکید کرد: امنیت پایدار در مناطق مرزی زیر بنای حیات جامعه بوده و وجود آن نشان دهنده استواری کشور است.

وی، گفت: ما مرزبانان به عنوان چشمان بیدار نظام اسلامی در حراست از امنیت مرزهای کشورمان همواره با جدیت تلاش خواهیم کرد و از امنیت مرزها به عنوان ناموس کشور به طور کامل حراست خواهد شد.

مرادی با بیان اینکه امنیت پایدار کشور به برکت خون شهدای وطن و تلاش نیروهای مخلصی چون مرزبانان است، افزود: امروزه مقوله امنیت پایدار در مرزها به امنیت ملی و منطقه گره خورده و هر روز بر حساسیت این جایگاه افزوده می‌شود.

انسداد کامل مرز آستارا نیازمند اعتبار

مرادی با بیان اینکه انسداد کامل مرز با جمهوری آذربایجان در مرز آستارا نیازمند اعتبار است، اظهار کرد: ۲۸ کیلومتر از مرز این شهرستان با جمهوری آذربایجان مسدود شده و برای انسداد ۱۰ کیلومتر باقیمانده، به ۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی، ادامه داد: نوار مرزی شهرستان آستارا به صورت شبانه روزی پایش می‌شود و طرح انسداد مرزی، با اختصاص اعتبار از وزارت کشور تکمیل خواهد شد.

فرمانده هنگ مرزی آستارا، گفت: طرح پایش الکترونیکی مرز آستارا مطالعه شده و با اجرای آن، ترددهای مرزی به صورت دقیق و آنلاین رصد خواهد شد و امنیت مرز ارتقا خواهد یافت.

وی، اظهار کرد: در سال جاری مرزبانان آستارای جمهوری اسلامی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان ۲۰ مرتبه با همدیگر ملاقات داشتند و در این نشست‌ها توافق‌هایی در حوزه مرز و ساخت دیواره بتنی رودخانه مرزی آستاراچای حاصل شد.

ایثار و شجاعت مرزبانان

رئیس اداره اجتماعی هنگ مرزی آستارا نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، مرزبانان را نیروهای ولایتمدار، سخت کوش و حافظ مرزهای حریم ولایت دانست و اظهار کرد: تهدیدات پیرامونی در سطح منطقه و مرزهای ایران اسلامی در بحث اسلحه و مهمات، اشرار مسلح، قاچاق کالا و محصولات ضدفرهنگی وجود دارد و در این رابطه مرزبانان با ایثار و شجاعت و کار شبانه‌روزی با تهدیدات فوق مبارزه می‌کنند.

ستوان یکم عباس قادری نیک، تصریح کرد: به‌لطف نیروهای مسلح کشور، با زعامت و هدایت‌های داهیانه فرمانده معظم کل قوا، امنیت از نقطه صفر مرزی تا عمق کشور برقرار و پایدار است و مرزبانان در ایجاد این امنیت پایدار نقش مهمی دارند.

وی، گفت: امنیت مرزهای شهرستان آستارا در استان گیلان مثال زدنی است و مرزبانان بیدار با بهره گیری از امکانات و استحکامات دفاعی، در تقویت امنیت نوار مرزی عملکرد رضایت بخشی دارند.

به عنوان یک خبرنگار و عکاس ایرانی، گیلانی و آستارایی که مرزنشین بوده و در یک شهرستان مرزی زندگی می‌کند، درود می‌فرستم بر همه مرزبانان کشور عزیزم جمهوری اسلامی ایران که لباس رزم بر تن داشته و نشان مهربانی بر دل. برافراشته باد پرچم سه رنگ همیشه سرافراز جمهوری اسلامی ایران.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها