بین الملل

امیر قطر پس از گذشت چند سال عازم قاهره است

منابع دیپلماتیک از سفری خبر دادند که امیر قطر به مصر پس از گذشت چند سال خواهد داشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، امروز جمعه به قاهره سفر می‌کند.

این منابع بیان کردند که وی آخرین بار در سال 2015 به مصر سفر کرده بود و قرار است که روز شنبه در مصر با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر دیدار کند.

تاکنون واکنشی در این باره از سوی مقامات قطری نشده است.

این سفر چند روز پس از سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به قاهره و رونمایی از قرارداد سرمایه گذاری 7.7 میلیارد دلاری میان مصر و عربستان رخ می‌دهد.

مصر پس از مصالحه با قطر ،در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که در شهر «العلا» برگزار شد، حریم هوایی و دریایی خود را به روی قطر گشود و مقامات مصری تصمیم به برقراری پرواز روزانه بین قاهره و دوحه گرفتند.

بحران روابط میان چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر از 15 خرداد ماه سال 1396 غاز شد.

این چهار کشور عربی از همان زمان با وارد کردن اتهامات فراوان به دوحه، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و این کشور را به صورت زمینی، دریایی و هوایی تحت محاصره قرار دادند. دوحه نیز با رد اتهامات وارده از سوی همسایگان عرب خود و مصر، آن‌ها را به تلاش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.

کشورهای تحریم کننده 13 شرط تعیین کردند، شروطی که مقام‌های قطری تن به پذیرش آن ندادند.

این کشورها در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که 16 دی در شهر العلا با هدف آشتی و مصالحه بین اعضا به میزبانی عربستان برگزار شد، با امضای توافقنامه و صدور بیانیه‌ای، به اختلافات خود با دوحه پایان دادند.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا