بین الملل

انتقاد سیگار از عدم دسترسی به مفاد توافقنامه آمریکا و طالبان

سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان اظهارداشت که به ضمایم محرمانه توافقنامه آمریکا و طالبان دسترسی ندارد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان که پیش از این خروج آمریکا را عامل اصلی فروپاشی ارتش افغانستان خوانده بود، در اظهاراتی تازه گفت که توافقنامه بین آمریکا و طالبان باعث ایجاد بی‌اعتمادی شدید بین کابل و واشنگتن شد.

سپکو در توئیتی نوشت: بسیاری از مفاد این توافقنامه علنی نبود، اما گمان می‌رود که توافق‌های محرمانه کتبی و شفاهی بین نمایندگان آمریکا و طالبان وجود داشته باشد.

سربازرس ویژه آمریکا افزود که باوجود درخواست‌های رسمی از وزارت دفاع و وزارت خارجه قادر به دریافت نسخه‌ای از مفاد محرمانه توافق نشده است.

وی پیش از این نیز در گزارشی درباره بررسی ریشه‌های سقوط ارتش افغانستان گفته بود که پارانویا سطوح ارشد دولت سابق افغانستان را تحت‌الشعاع قرار داده بود و هرج‌ومرج بر نیروهای امنیتی این کشور در روزها و ماه‌های منتهی به فروپاشی بر ارتش غالب شد.

«واشنگتن پست» به نقل از این گزارش نوشته بود که اظهارات مقامات سابق افغانستان و آمریکا نشان می‌دهد درحالی که نیروهای طالبان به کابل نزدیک می‌شدند، «اشرف غنی» رئیس جمهور فراری افغانستان بیم داشت که ارتش علیه او اقدام کند و مشکوک بود که آمریکا در حال توطئه برای برکناری او از قدرت است.

انتهای پیام/.

 
 

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا