انتقال آب قطعاً جلگه خوزستان را نابود می کند

  • 03 مرداد 1400 - 10:34

اهواز- نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس گفت: انتقال آب ضد بشریت و بر خلاف حیات مردم است و قطعاً جلگه خوزستان را به نابودی می کشاند.

قاسم ساعدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سفر معاون اول رئیس جمهور به استان برای رفع مشکل کم آبی و تنش‌های آبی استان اظهار کرد: به مسئولانی که به خوزستان سفر داشتند خیر مقدم نمی گویم و به دل هم نگیرند چون برای حضور آنها خیلی دیر شده و اصلاً به موقع نیست.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس خطاب جهانگیری گفت: آمدن شما و هیئت همراه آن هم چند روز مانده به پایان دولت چه دردی از خوزستان مظلوم دوا می‌کند؟ چقدر در مجلس از مشکلات مردم این استان فریاد زدیم ولی گوش شنوایی در دولت نبود.

وی اضافه کرد: چقدر باید از نجابت خوزستانی‌ها سوءاستفاده شود و محروم بمانند؛ مردم این استان محروم و مظلوم واقع شده‌اند آن هم از دست سیاست‌گذاران و تصمیم گیران ملی که هرگز به فکر خوزستان نبودند.

ساعدی خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور گفت: شما چقدر به رئیس سازمان محیط زیست برای صدور مجوز طرح‌های انتقال آب فشار وارد کردید که خودش هم اعتراف کرد؛ ایام سیاست تمام شده ولی کارنامه اعمال شما و رئیس‌جمهور باقی‌مانده و آه مردم مظلوم خوزستان دامن‌گیر شماست.

نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس یادآور شد: چقدر در مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو جلسه برگزار و ضمن تذکر از او طرح سوال کردیم؛ حتی پیشنهاد تشکیل کارگروه آب و توزیع آب بر حسب آمایش سرزمینی ارائه شد ولی هیچ گوش شنوایی نبود.

وی با اشاره به اینکه آب تنها یکی از مشکلات خوزستان است و مردم هم فقط برای آب اعتراض نکردند، ادامه داد: ظرفیت‌های اشتغال استان خوزستان به نفع دیگر استان‌های دیگر کشور مصادره شده چون کسی خوزستانی‌ها را قابل نمی‌دانند آن هم مردمی که همیشه در محور مقاومت برای نظام جنگیدند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس گفت: از کدام مشکل خوزستان باید گفت؛ عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت حق آلایندگی به مؤدیان مالیاتی در تهران، بیکاری، حقوق معوق کارکنان شهرداری و آبفا، زیرساخت‌های ضعیف، نبود آسفالت مناسب و آب و فاضلاب ضعیف واقعاً نمی‌دانم از کجا بگویم.

وی با اشاره به اینکه بازدید هوایی از هورالعظیم دردی را دوا نمی‌کند، ادامه داد: اکولوژی و طبیعت هورالعظیم شکسته شده و سوءمدیریت در منابع آبی خوزستان اصلی‌ترین دلیل بروز مشکلات اخیر است.

ساعدی گفت: هم اکنون بیش از ۸۶۰ میلیون مترمکعب در بالادست حوضه کرخه آب موجود است و اگر روزانه هشت میلیون مترمکعب آب رهاسازی شود تا چهار ماه می‌توان هور را زنده نگه داشت ولی این کار انجام نشد.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس اظهار کرد: جرم مردم چیست که کشاورزی، ماهیگیری و معیشت آنها را گرفتید؟ گاومیش‌هایشان تلف شد؛ چنین حضوری آن هم دیرهنگام قطعاً توهین به شعور مردم خوزستان است.

وی با طرح این سوال که وزیر نیرو چرا با مسئولان خاطی برخورد و یا کسی را مواخذه نکرد، ادامه داد: بار امنیت خوزستان و نظام جمهوری اسلامی ایران با سوءمدیریت‌ها خیلی سنگین شد و برای دشمنان خوراک تهیه و بسترها را برای اغتشاشات آنها فراهم کردند.

وی اضافه کرد: تاکنون هیچ خسارتی برای بحران پرداخت نشده و اگر مسئولان ادعای پرداخت خسارت دارند لطفاً آدرس آن را به ما نمایندگان هم بدهند.

ساعدی با اشاره به اینکه تالاب ۸۵ درصد زنده نیست و این درصد به ۶۰ نیز نمی‌رسد، عنوان کرد: گاومیش‌ها امکان پرورش را در استخر ندارند و حیات آنها مثل ماهی به آب وابسته است؛ بنابراین هنگامی که آب در هورالعظیم جریان نداشته باشد، اکسیژن از بین می‌رود و بازدیدهای هوایی میزان واقعی آب در هور را نشان نمی‌دهد.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس با گلایه از اینکه دردهای مردم استان خوزستان زیاد است، عنوان کرد: انتقال آب ضد بشریت و بر خلاف حیات مردم است و قطعاً جلگه خوزستان را به نابودی می‌کشاند.

وی تصریح کرد: چرا صنایع آب‌بر مانند پتروشیمی و فولاد را در استان‌های کویری احداث کردید که حالا در تأمین منابع آبی آن بمانید؟ این انتقال آب به قیمت از بین بردن زندگی پنج میلیون نفر جمعیت خوزستان اصلاً درست نیست.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0