تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

اولیایی: مجلس تابع احساسات فضای مجازی شده/وزارت ورزش در مورد تعریف حقوقی زیرمجموعه‌هایش پاسخ بدهد

  • 12 آبان 1399 - 12:10


مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: سؤال در مورد تعریف حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ورزش می‌تواند ابهامات زیادی را برطرف کند.


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، کاظم اولیایی در مورد اینکه اصلی‌ترین سؤال از وزیر ورزش چه سؤالی می‌تواند باشد اظهار داشت: اصلی‌ترین سؤال می‌تواند دستور نظام قانون چشم‌انداز باشد که تا سال 1404 باید در ورزش انجام شود. باید ببینیم وزیر ورزش از چهار سال پیش تا به الان چه کار کرده و مقایسه کنیم و ببینیم چقدر روی ریل مسیر درست حرکت کرده.

اولیایی ادامه داد: در قانون پنج ساله ششم هم مسیر مشخص شده و باید ببینیم در این مسیر حرکت کرده‌اند یا خیر. مجلس هم باید محبت کند و کار کارشناسی قوی انجام بدهد. اینکه با هواداران و پیشکسوتان صحبت می‌کند خوب است اما مطالبات از دولت باید در چارچوب قوانین باشد. پس یک موضوع چشم‌انداز 1404 است و یکی هم برنامه پنج ساله ششم. از طرفی وزارت ورزش باید تعریف حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه خودش مانند شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را ارائه بدهد. 

کارشناس فوتبال ایران ادامه داد:‌ مشکلات مالی دو باشگاه از نظر حقوقی غیرمستقیم به خود وزارت ورزش مربوط می‌شود. صدور شرح وظایف را آنها می‌نویسند. مدتهاست تعریف باشگاه‌داری انجام نشده و این کار طی یک لایحه از طرف مجلس باید صورت بگیرد که همان نظام جامع باشگاه‌داری است. زمانی دولت تعلل کرد و بعد از آن نماینده‌ها طرحی ارائه دادند. در تمام دنیا اداره اجرای ورزش توسط باشگاه‌ها انجام می‌شود اما ما چیزی توسط قانون انجام نداده‌ایم. 

وی گفت: نمایندگان با هواداران و کارشناسان جلسه می‌گذارند و به فضای مجازی بیشتر توجه می‌کنند. آیا در جلسه آنها دو کارشناس مدیریت وجود داشت؟ ما با احساس هواداران نمی‌توانیم مدیریت کنیم. مدیریت کردن باید با تخصصی و علمی باشد. مجلس تابع احساسات فضای مجازی شده است. بدهی‌ها پنجره بسته و… در حوزه مدیریت کلان ورزش نیست و جزو وظایف اجرایی است. 

اولیایی تصریح کرد: باید ببینیم وزرات ورزش وظایفش در حوزه ورزش درست تعریف شده است؟ اگر درست تعریف شده آیا درست اجرا می‌شود؟ وقتی سؤالی طرح می‌شود نماینده‌ها می‌گویند وزیر ورزش باید پاسخ بدهد. اگر بخواهند اعتباری بدهند می‌گویند وزارت ورزش بیاید این اعتبار را بگیرد. نهادهایی مانند فیفا و ای‌اف‌سی قبول نمی‌کنند که دولت مجری ورزش باشد و این چالش را هم مجلس به وجود آورده است. پرداخت اعتبار نباید مستقیم انجام شود.

وی در گفت و گو با رادیو جوان افزود: باید تعریف ساختار ورزش را در مجلس انجام بدهیم. باشگاه‌ها هسته اصلی ورزش هستند. اگر ساختار درست داشته باشیم وزیر هم می‌تواند عملکرد درستی داشته باشد. در مورد ماجرای ویلموتس وزیر مورد سؤال قرار گرفت در حالی فیفا و ای‌اف‌سی فدراسیون فوتبال را یک نهاد مردم نهاد می‌دانند که مجمع آن باید پاسخگو باشد.

اولیایی گفت: پس مجلس باید اول تکلف باشگاه‌ها و فدراسیون را مشخص کند. اول باید ورزش حرفه‌ای و آماتور را مشخص کنیم بعد عوامل آنها را تعیین کنیم مثلا در تمام دنیا نهادهایی مانند شهرداری‌ها زیرساخت ورزش همگانی را فراهم می‌کنند. در مجموع سؤال در مورد تعریف حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ورزش می‌تواند ابهامات زیادی را برطرف کند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها