تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021

اولین داوری کمیسیون ماده ۴ کارگروه مد و لباس در سال ۱۴۰۰ برگزار شد

  • 19 اردیبهشت 1400 - 18:43

اولین جلسه کمیسیون ماده ۴ مربوط به بخش داوری شیما و مالکیت معنوی در سال ۱۴۰۰ با حضور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این داوری با حضور مریم پورشهابی دبیر کارگروه و تعدادی از داوران حوزه مد و لباس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این جلسه پورشهابی گفت: صنعت مد در میان افراد و کشورهای مختلف دارای اهمیت زیادی است و در سال‌های اخیر صنعت مد و لباس جایگاه خود را در ایران که فرهنگ غنی در این زمینه دارد باز کرده است تا بستری برای حمایت از طراحان و تولیدکنندگان لباس باشد.

وی ادامه داد: بسیار مهم است که دانشگاه در حوزه مد و لباس بیشتر فعال شود و پژوهش‌های بیشتری در حوزه طراحی مد و لباس انجام دهد. کارگروه مد و لباس این آمادگی را دارد که با همکاری دانشگاه دوره‌های آموزشی تخصصی برای طراحان و دوستداران این حوزه که از علوم و فناوری نوین حوزه مد و لباس آگاهی دارند در فضای مجازی برگزار کند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس بیان کرد: طراحان استقبال خوبی برای ثبت آثارشان و دریافت نشان شیما و مالکیت معنوی داشته‌اند، که همین امر باعث شده حس رقابت بین طراحان به خصوص طراحان جوانی که در این عرصه قدم گذاشته‌اند داشته باشیم. البته طراحان ما باید به این امر توجه داشته باشند ایران کشوری با  اقلیم‌های متنوع است که هرگوشه از این خاک پوشش خاص خودش را دارد و طراح باید با توجه به این موضوع، مدل‌هایی را طراحی کند که برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی و آمیخته با فرهنگ بومی و سنتی اقوام ایرانی باشد و همچنین این طرح‌ها مورد توجه و تأیید عموم و عرف جامعه نیز قرار گیرد.

مینو کریم‌نیا طراح لباس، پژوهشگر و مدرس دانشگاه یکی از داوران این کمیسیون نیز با اشاره به اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس با همکاری طراحان این عرصه توانست تغییرات خوبی در پوشش جامعه به وجود بیاورد، افزود: در سال‌های قبل پوشش در جامعه به خصوص پوشش بانوان از لحاظ کاربردی جایگاه خوبی نداشت ولی اکنون کارها با اصول طراحی و با استفاده از رنگ ارائه می‌شود و باعث شده مردم بیشتر از طرح‌های ایرانی استفاده کنند.

فاطمه بهرامی از دیگر داوران این کمیسیون نیز بیان داشت: متأسفانه برخی از کارهایی که برای کمیسیون ماده ۴ ارائه می‌شود با هدف دریافت شیما و مالکیت معنوی و برای گرفتن بیمه هنرمندان است، که این امر باعث شده کارها با اصول طراحی ارائه نشده و از نظر این کمیسیون مورد تأیید قرار نگیرد.

نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تأییدیه از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است که به لباس‌ها، زیورآلات، کیف و پایپوش و پوشش سر طراحی شده توسط طراح، داده می‌شود و بعد از تأییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می‌رسد. نشان شیما و امتیار مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع است و نشان می‌دهد طرح طراح، ایده‌ای نو و ناب و متعلق به طراح است و سایر افراد تنها با اجازه طراح می‌توانند از آن طرح بهره‌بردای اقتصادی کنند.

دریافت نشان شیما امتیازهای گسترده‌ای برای طراحان حوزه مد و لباس دارد که شامل:
۱٫    طراحانی که ۱۰ نشان شیما دریافت کرده باشند می‌توانند از مزیت بیمه هنرمندان بهره مند شوند.
۲٫    برای شرکت در جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و به چاپ رسیدن اثر در ژورنال، نیاز به نشان شیما است.
۳٫    در صورت دریافت مالکیت معنوی، اثر به نام طراح ثبت می‌شود و اگر از اثر کپی‌برداری شود دادگاه گواهی ثبت اثر را اماره‌ای بر طراحی او قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها