اکثر نیروهای نظامی آمریکا از سومالی خارج می شوند

  • 15 آذر 1399 - 1:57

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور دستور خروج اکثر نیروهای نظامی این کشور از خاک سومالی را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) روز جمعه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی این کشور به عنوان بخشی از طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا از نقاط مختلف جهان از جمله افغانستان و عراق، فرمان خروج اکثر نیروهای نظامی این کشور از خاک سومالی را صادر کرده است.

ایالات متحده حدود ۷۰۰ نیروی نظامی در سومالی دارد که به ادعای مقامات پنتاگون، محور اصلی فعالیت آنها کمک به نیروهای محلی برای شکست شورشیان «الشباب» وابسته به گروهک تروریستی القاعده است.

هرچند این مأموریت نظامی در ایالات متحده مورد بی توجهی مقامات واشنگتن قرار گرفت، به مثابه سنگ بنایی برای اقدامات بعدی پنتاگون در مسیر مبارزه با القاعده در سرتاسر جهان قرار گرفت.

یکی از مقامات دفاعی ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود گفت که نیروهای نظامی باقی مانده در سومالی در شهر «موگادیشو» پایتخت این کشور آفریقایی مستقر خواهند شد.

گفتنی است که پنتاگون در بیانیه ای با کم اهمیت جلوه دادن پیامدهای این خروج نیروها اعلام کرد: «هر تغییری در [آرایش] نیروها به معنای تغییر در سیاست ایالات متحده نیست».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «ایالات متحده توانایی انجام عملیاتهای هدفمند مقابله با تروریسم در سومالی و گردآوری اخطارهای اولیه و شاخصها در ارتباط با تهدیدها علیه سرزمین اصلی را حفظ خواهد کرد».

این بیانیه پنتاگون همچنین اعلام می دارد که برخی از این نیروها می تواند در خارج از شرق آفریقا مستقر شوند. تعداد نامشخصی از این نیروها در کشورهای همجوار مستقر خواهند شد و مجوز اجرای عملیاتهای فرامرزی به آنها داده می شود.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0