• امروز : دوشنبه - ۴ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 24 January - 2022

ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری مهمترین برنامه دولت قرقیزستان

  • ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴
ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری مهمترین برنامه دولت قرقیزستان


دولت قرقیزستان در نظر دارد تا سال ۲۰۲۶ علاوه بر افزایش اشتغال زایی، نرخ بیکاری را نیز تا ۵ درصد کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، کابینه وزیران قرقیزستان برنامه‌ای را برای اجرای برنامه توسعه ملی تا سال ۲۰۲۶ اعلام کرده است.

در این برنامه رشد اقتصادی سالانه به طور متوسط ​​۵ درصد در ۵ سال آینده، افزایش تولید ناخالص داخلی سرانه حداقل ۱۵۰۰ دلار، کاهش بیکاری به ۵ درصد و کاهش ۲۰ درصدی فقر در نظر گرفته شده است.

 بر اساس برنامه دولت، وام‌های بلاعوض برای حمایت از کسب و کار اعطا می‌شود.

گفتنی است که قرار است تعدادی نیروگاه برق آبی ساخته شود، وضعیت و ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی بهبود یابد. همچنین تلاش‌هایی برای راه اندازی پروژه ساخت راه آهن چین – قرقیزستان – ازبکستان انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است که در برنامه دولت افزایش ۵۰ درصدی حقوق موسسات دولتی، افزایش سالانه ۲۰ درصدی در مدت ۵ سال و افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان و مزایا پیش بینی شده است.

یاد آوری می‌شود که «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان در اکتبر سال گذشته فرمانی مبنی بر برنامه ملی ۹۰ صفحه‌ای تا سال ۲۰۲۶ صادر کرد.

تولید ناخالص داخلی قرقیزستان در سال گذشته از ۶۰۰ میلیارد «صوم» فراتر رفت.

بر اساس گزارش بانک جهانی، نرخ فقر در قرقیزستان در سال ۲۰۲۰ از ۲۰ درصد به ۲۵٫۳ درصد افزایش یافت. تقریباً ۲٫۲ میلیون قرقیزستانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

تعداد بیکاران کشور نسبت به سال گذشته ۳٫۴ درصد افزایش داشته است، تا اکتبر سال گذشته ۱۰۴ هزار بیکار در قرقیزستان ثبت شده است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.