تاریخ : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ 10 ذو القعدة 1442 Saturday, 19 June , 2021

ایران اجازه استفاده از خط آهن چابهار-زاهدان را به هند می دهد

  • 15 آبان 1399 - 23:26


در صورتیکه هند صداقت خود را در پروژه راه آهن چابهار به اثبات برساند اجازه خواهد یافت تا از خط آهن چابهار -زاهدان برای انتقال کالا به آسیای مرکزی و افغانستان استفاده کند.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، وزرای امور خارجه و دفاع کشور هند در مسیر برگشت از نشست سازمان همکاری اقتصادی مسکو در ماه سپتامبر توقف کوتاهی را در ایران داشتند و این دیدار پس از آنکه ایران تصمیم گرفت تا هند را از پروژه راه آهن چابهار  بیرون کند، صورت گرفت.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت: در صورتیکه هند صداقت خود را در پروژه راه آهن چابهار به اثبات برساند اجازه خواهد یافت تا از خط آهن چابهار -زاهدان در ایران برای انتقال کالا به آسیای مرکزی و افغانستان استفاده کند.

ریل گذاری  خط آهن چابهار _ زاهدان روز گذشته آغاز شد و بر اساس این گزارش مجری این طرح قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) است و قرار است این خط آهن بندر چابهار در جنوب شرق ایران را با طی مسیری حدود 430 مایل به شمال سیستان و بلوچستان در نزدیکی مرز افغانستان وصل کند.

پیش از این یک شرکت هندی به عنوان طرف قرارداد ایران انتخاب شده بود اما به دلیل تاخیر در اجرای طرح از سوی ایران کنار گذاشته شد. این طرح جزو تحریم های آمریکا نیست و به این دلیل این پروژه اقتصادی اجرایی میشود.

این گزارش می نویسد پس از قراردادهای 400 میلیارد دلاری ایران با چین حساسیت هندی ها برای اجرای این پروژه بیشتر شده چرا که آنها فکر کردند نفوذ چینی ها در ایران به عنوان یک شریک اقتصادی بزرگ بیشتر می شود.

منابع داخلی هم از قرارداد 85 میلیون دلاری با هندی‌ها خبر می دهند که اولین بخش تجهیزات آن ساخته شده و در حال بارگیری است و تا پایان سال وارد کشور می‌شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها