بازداشت گسترده ۳۹ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه گولن

  • 13 مرداد 1400 - 17:29
بازداشت گسترده ۳۹ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه گولن

نیروهای امنیتی ترکیه از بازداشت ۳۹ نفر به ظن ارتباط با گروه فتح الله گولن موسوم به فتو خبر دادند و تلاش برای دستگیری افراد دیگری نیز در این کشور ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، نیروهای امنیتی ترکیه از بازداشت ۳۹ نفر به ظن ارتباط با گروه فتح الله گولن موسوم به فتو خبر دادند.

ترکیه گروه فتح الله گولن را تروریستی می‌داند و این گروه را متهم می‌کند که پشت کودتای شکست خورده سال ۲۰۱۶ در این کشور قرار داشته است.

گفته شده دادستان ترکیه به تازگی برای دستگیری ۵۰ نفر از افراد مرتبط با فتح الله گولن حکم تعقیب و بازداشت صادر کرده است که تا کنون ۳۹ نفر از آنان بازداشت شده اند.

در ارتباط با دستگیری این افراد گفته شده که آن‌ها از نرم‌افزار «بای‌لاک» استفاده می‌کردند. این برنامه نرم افزاری مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا بوده است و مقامات ترکیه می‌گویند عوامل کودتا پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از این نرم‌افزار برای هماهنگی استفاده می کرده اند.

فتح‌الله گولن که در خارج از ترکیه زندگی می‌کند، از جمله متهم به رهبری کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ ترکیه است.

پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶، دولت ترکیه اقدام به دستگیری ده‌ها هزار نفر نمود. افزون بر آن، گفته می‌شود که بیش از یکصد هزار نفر در ترکیه کار خود را به اتهام پشتیبانی از گولن از دست داده‌اند.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0