• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 3 August - 2021

باکو به دنبال دریافت غرامت خانه‌های سوخته از ایروان

  • 27 آبان 1399 - 10:53


رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در بازدید از مناطق پس گرفته شده از ارمنستان گفت قصد دارد از ایروان در دادگاه‌های بین‌المللی به دلیل خسارات وارده به ساختمان‌ها در منطقه کلبجر درخواست غرامت کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفت، باکو قصد دارد از ارمنستان برای خسارت‌های وارد شده به ساختمان‌ها و اموال در شهر کلبجر غرامت مطالبه کند.

علی‌اف گفت: ما در مرکز جبرئیل هستیم. حتی یک ساختمان آسیب ندیده وجود ندارد، نه حتی یکی! فقط یک واحد نظامی ساخته شده و سایر زیرساخت‌ها -خانه‌ها، ساختمان‌ها و مدارس- تخریب شدند. ارمنستان برای همه آن‌ها در دادگاه‌های بین‌المللی پاسخگو خواهد بود.

وی افزود: کارشناسان بین‌المللی دعوت خواهند شد و خسارات محاسبه شده است. ما خواستار غرامت خواهیم شد.   

منطقه کلبجر یکی از سه منطقه‌ای است که طبق توافق ایروان با باکو و مسکو، به کنترل جمهوری آذربایجان درخواهد آمد. این منطقه باید تا ۲۵ نوامبر (۵ آذر) به طور کامل به دولت جمهوری آذربایجان تحویل داده شود. علاوه بر آن، باکو کنترل مناطق آغ‌دام و لاچین  را به ترتیب تا ۲۰ نوامبر و اول دسامبر در دست خواهد گرفت.

سه‌شنبه هفته قبل بود که جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی برای پایان درگیری‌ها خبر دادند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف است علاوه بر تخلیه اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ‌دام، کلبجر و لاچین، کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.